Samo zdrowie

Nie tylko wspomaga odporność organizmu, ale również zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu. Co takiego? Przytulanie. Dziś w kalendarzu świąt nietypowych  mamy Międzynarodowy Dzień Przytulania.  Taki dzień jest obchodzony  w różne dni w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, Australii, Niemczech czy Austrii.

W środku zimy, dodatkowo w czasach pełnych agresji i przemocy, kiedy zewsząd jesteśmy atakowani informacjami o wypadkach i katastrofach,  warto promować  miłe gesty, które dodatkowo działają terapeutycznie i prozdrowotnie.

Przytulanie skutecznie poprawia nastrój i pozwala pozbyć się negatywnej energii. Dowód? Przytulanie stymuluje proces wytwarzania przez organizm oksytocyny, znanej również jako hormon miłości oraz endorfiny, która z kolei jest substancją odpowiedzialną za dobre samopoczucie i ogólnie dobry nastrój, to tzw. hormon szczęścia. Zwiększone ilości  oksytocyny to także jeden z najbardziej skutecznych sposobów łagodzenia  bólu fizycznego i psychicznego. Gdy oksytocyna zostaje wydzielana przez odpowiednie gruczoły w wystarczających ilościach, wpływa ona także na obniżenie ryzyka wystąpienia zakażeń i chorób układu immunologicznego. Przytulanie sprawia, że organizm czuje się pewniej i bezpieczniej, co przekłada się na ustabilizowanie tętna, a ciśnienie krwi wraca do normy.

Przytulanie zawsze daje poczucie ciepła oraz bliskości, co jednocześnie zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Ten prosty akt daje także możliwość odblokowania emocji, poprawienia relacji z drugą osobą i zapobiega występowaniu różnego rodzaju nieporozumień. To także podnoszenie samooceny, bowiem zmniejsza poczucie lęku i niepokoju wewnętrznego, redukując wrażenie bycia wrażliwym na opinię innych,  co naturalnie pozwala poczuć się bardziej swobodnie. Potwierdzają to nie tylko badania naukowe, ale także codzienne zachowania małych dzieci, bo przytulanie ulubionego pluszaka pozwala im się uspokoić i poczuć się znacznie bezpieczniej.

Ludzie, którzy nie przytulają nikogo zbyt często lub ogólnie rzecz biorąc mają skłonności do unikania wszelkich form kontaktu fizycznego narażeniu są na zauważalnie większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z sercem, z uwagi na przyśpieszony jego rytm. Uspokajający efekt, jaki zapewnia przytulanie, oferuje nie tylko korzystny wpływ dla układu krążenia, ale także dla całego systemu nerwowego.

Polecamy więc przytulanie i miłe gesty, nie tylko od święta, ale na co dzień!

(SR, krokdozdrowia.pl))