Rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach

W Gminie Lubin, tak jak w całym kraju, od jutra w szkołach i przedszkolach nie będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Dla dzieci, którym rodzice nie mogą z dnia na dzień zapewnić opieki, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, 12 i 13 marca zorganizowana zostanie kilkugodzinna opieka nauczycieli. Jutro jeszcze autobusy szkolne kursować będą normalnie. Zamknięte zostaną także gminne biblioteki oraz odwołane zajęcia prowadzone przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Dziś przed południem spotkali się członkowie  Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce przebadano do tej pory 2024 próbki pod kątem koronawirusa. 1999 dało wynik negatywny, 25 – pozytywny.  Premier Mateusz Morawiecki przekazał,  że według WHO epidemia się rozwija i może stać się globalną pandemią, dlatego zdecydowano o podjęciu radykalnych środków.

Zdecydowano, że od najbliższego poniedziałku na dwa tygodnie zawieszone zostają zajęcia edukacyjne we wszystkich szkołach, przedszkolach, żłobkach i na wyższych uczelniach.

– Apelujemy do mieszkańców, by nie wysyłali jutro dzieci do gminnych szkół i przedszkoli, dla ich bezpieczeństwa, ale także bezpieczeństwa osób starszych, z którymi mają kontakt. W sytuacjach wyjątkowych w czwartek i piątek zapewnimy najmłodszym opiekę nauczycieli, od poniedziałku jednak  nasze szkoły, przedszkola i klub dziecięcy nie będą realizowały żadnych zajęć – mówi Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty Urzędu Gminy w Lubinie.

– Zachęcamy uczniów do samodzielnej nauki, a także kontaktu z nauczycielami m.in. za pośrednictwem dziennika elektronicznego – dodaje  Barbara Tórz.

Wszystkie zajęcia na najbliższe dwa tygodnie odwołuje także Ośrodek Kultury Gminy Lubin, dotyczy to zarówno zajęć dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Zamknięta zostaje także Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz jej filie. Apelujemy, by traktować ten okres jako kwarantannę, co w praktyce oznacza ograniczenie do minimum wyjścia z domu i szczególną dbałość o higienę i częste mycie rąk.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zamknięcie placówek kulturalnych obowiązuje do 25 marca włącznie.