Ruszyła budowa szerokopasmowego Internetu

Księginice, Składowice, Gola, Raszówka i Karczowiska – to miejscowości, do których najszybciej dotrze szerokopasmowy Internet. Trwa układanie światłowodu i niewykluczone, że już na początku stycznia usługa zostanie uruchomiona.

– Prace trwają równolegle we wszystkich miejscowościach, objętych projektem, a w Gminie Lubin są to Gola, Księginice, Składowice, Chróstnik, Karczowiska, Krzeczyn Wielki, Raszówka i Wiercień. Plan zakłada, że w pierwszych miejscowościach szerokopasmowy Internet uruchomiony zostanie już na początku stycznia 2018 r. – mówi Maciej Brok, zastępca Regionalnego Kierownika Techniki „Vectra Investments”.

To właśnie grupa kapitałowa Vectra, ogólnopolski operator telekomunikacyjny realizuje projekt budowy szerokopasmowej sieci światłowodowej, realizowany z dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu, wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

– Myślę, że to dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza tych miejscowości, w których nie tylko sygnał jest słaby, ale w ogóle nie dociera. Takich miejsc jest wiele, dlatego cały czas prowadzimy rozmowy z  Vectrę, by programem objąć kolejne miejscowości, a docelowo całą gminę, ale to zależy od tego czy uda się pozyskać zewnętrzne finansowanie – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Sieć telekomunikacyjna zostanie zrealizowana z wykorzystaniem nowoczesnej technologii FTTH (Fiber to the Home). Jest to technologia doprowadzająca przewody światłowodowe do każdego domu z osobna, umożliwiając mieszkańcom korzystanie z przesyłu danych o największej możliwej obecnie prędkości oraz bardzo wysokiej niezawodności.

Planowana do zbudowania infrastruktura będzie obejmowała swoim zasięgiem zabudowę jednorodzinną na terenach gdzie obecnie nie ma możliwości świadczenia szerokopasmowych usług dostępu do Internetu (Internet, telewizja, telefon).

Światłowody będą doprowadzone nieodpłatnie do domów, jeśli taka będzie  wola właściciela nieruchomości, jeśli natomiast nie będzie tym zainteresowany, wyłącznie granicy działki.

(MG)