Ruszył gminny korowód dożynkowy

Czerniec i Krzeczyn Mały rozpoczęły obchody Święta Plonów 2017 r. w Gminie Lubin. Uroczystości w obydwu miejscowościach rozpoczęły Msze Święte, podczas których dziękowano za zebrane plony i trud pracy rolników.

Przygotowania do tegorocznych dożynek w Czerńcu trwały dłużej niż zwykle, ponieważ w tym roku towarzyszył im „Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Lubin”.

– Choć organizacja konkursu leżała po stronie Ośrodka Kultury Gminy Lubin, to jednak podniosło to rangę naszej imprezy i musieliśmy dać z siebie wszystko – śmieje się sołtys Renata Jężak.

Jak zwykle gościnny Czerniec nie zawiódł mieszkańców i gości. Bochen chleba symbolizujący udany zbiory podzieli starostowie dożynek wraz z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielan oraz przewodniczącym Rady Gminy Norbertem Grabowskim.  W części artystycznej wystąpił zespół „Hosadyna od Lubina”, działający przy Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Lubinie.

Zabawa ludowa na boisku w Czerńcu, przy suto zastawionych stołach trwała do białego rana. W organizację imprezy jak zwykle czynnie włączyła się miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Krzeczyn Mały

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uroczyste poświęcenie wieńca dożynkowego podczas Eucharystii, podziękowania, śpiewy, tańce i zabawa. Tak wyglądały dożynki 2017 w Krzeczynie Małym.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika, to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To dzień, który nam wszystkim przypomina, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia Polski chleb. Życzę nam wszystkim, aby tego symbolu dożynek – chleba – nigdy nam nie zabrakło – tak powitała mieszkańców sołtys Lidia Cesarz.

Przepiękny wieniec dożynkowy wykonały własnoręcznie mieszkanki Krzeczyna Małego: Barbara Krycka, Gabriela Razowska, Maria Krycka oraz Bogusława Trojanowska. O oprawę muzyczną zadbały zaproszone do Krzeczyna „Lejdiski” ze Składowic, które swoim humorem porwały mieszkańców do wspólnego śpiewania. Każdy z gości zjadł kawałek dożynkowego chleba, który sprawiedliwie dzieliła wśród mieszkańców Rada Sołecka. Zabawa trwała do samego rana, a biesiadników odwidzieli m.in. wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski i radny Jan Olejnik.

(MG/AI)

 

Dożynki w Czerńcu

 

Dożynki w Krzeczynie Małym