Rusza projekt „Dolnośląskie Małe Granty”

To program skierowany do wszystkich lokalnych społeczności w województwie. Jego celem jest aktywizacja mieszkańców regionu do działań na rzecz ich lokalnych wspólnot. Nabór projektów rozpocznie się 9 października 2017 r. i potrwa zaledwie dwa tygodnie.

Na realizację małych, lokalnych projektów samorząd województwa jeszcze w tym roku przeznaczy 250 tysięcy złotych. Do tej pory samorząd województwa realizował inicjatywy obywatelskie w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych oraz zainicjowanego przez wicemarszałka Jerzego Michalaka budżetu obywatelskiego Aktywny Dolny Śląsk. W obu przypadkach o finansowanie swoich pomysłów mogły się starać zarejestrowane podmioty pozarządowe – przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje. „Dolnośląskie Małe Granty” to program kierowany do wszystkich Dolnoślązaków, głównie zaś do nieformalnych grup działających na terenie całego województwa.

− Zależy nam na budowaniu tych najmniejszych, lokalnych społeczności w całym regionie. Nie ma znaczenia czy mieszkasz we Wrocławiu, Kłodzku, Bogatyni czy Kotowicach. Jeśli masz świetny pomysł, który zaangażuje twoich sąsiadów, to możesz otrzymać do 5 tysięcy złotych na jego realizację – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Do programu można zgłaszać zarówno projekty kulturalne, sportowe, turystyczne czy społeczne. Mogą to być np. pikniki, warsztaty, akcje edukacyjne, wydarzenia kulturalne, sportowe, działania dla młodzieży czy działania dla seniorów.

Program ma na celu finansowe i merytoryczne wsparcie dla działań realizowanych samodzielnie przez mieszkańców Dolnego Śląska, które powinny odpowiadać na lokalne potrzeby i być realizowane we współpracy z lokalną społecznością. Wsparcie finansowe jednego projektu nie może przekroczyć 5 tys. zł, a minimalna kwota dofinansowania to jeden tysiąc złotych.

W konkursie wybrano operatora Projektu – Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych, która jest koordynatorem Projektu Dolnośląskich Małych Grantów.

Celem Programu jest wzmocnienie postaw obywatelskich społeczności lokalnych Dolnego Śląska, aktywne uczestnictwo nieformalnych grup mieszkańców w projekcie Dolnośląskie Małe Granty poprzez umożliwienie realizacji inicjatyw społecznych w lokalnych środowiskach oraz aktywizacje mieszkańców regionu w zakresie rozwiązywania problemów i podnoszenia jakości życia.

9 października 2017 r. rozpoczyna się nabór projektów do Programu, który potrwa 2 tygodnie. Nabory będą odbywać się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej przygotowanej przez Operatora. Realizacja wybranych Projektów będzie miała miejsce od 27 października do 10 grudnia 2017.

(źródło: umwd)