Rozwojowa gmina

Gmina Lubin zajęła 69 miejsce (na 616 ocenianych gmin wiejskich) w rankingu  samorządów, które rozwijają się ekonomicznie i społecznie w sposób zrównoważony. Ranking ten opracowała Politechnika  Warszawska.

Stworzony przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W tegorocznej edycji rankingu liderem wśród gmin wiejskich został Kleszczów (woj. łódzkie). Spośród gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęły Polkowice (woj. dolnośląskie). Biorąc pod uwagę gminy miejskie, na prowadzeniu znalazł się Karpacz (woj. dolnośląskie). Z kolei najdynamiczniej rozwijającym się miastem na prawach powiatu została Warszawa. Nasz samorząd jest na pozycji 69  na 616 ocenianych gmin wiejskich.

Ranking obejmujący 2478 gmin jest dostępny m.in. na stronie Polskiej Agencji Prasowej w dziale samorząd.

(SR/źródło: dap/samorząd.pap.pl)