Rozpoczęły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lubin

IMG_2131Dobiegła końca kadencja 2011 – 2015 zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lubin, rozpoczęły się sprawozdawczo-wyborcze zebrania, na których wyłaniane są nowe władze OSP. Pierwsze z nich odbyło się w Księginicach.

Na kolejną pięcioletnią kadencję powołano jednogłośnie dotychczasowe władze księginickiej OSP. Prezesem pozostaje druh Łukasz Kurek, naczelnikiem Marcin Mamona, a zastępcą naczelnika Krzysztof Maćków. W skład zarządu wchodzą ponadto Paweł Cisak i skarbnik Tomasz Pielarz.

Składu nie zmieniła także komisja rewizyjna. Jej przewodniczącym jest Henryk Nagaj, sekretarzem Stanisław Poczynek a członkiem Grzegorz Buławieniec.

Na zebraniu wyłoniono także delegatów na Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP Gminy Lubin. Księginice reprezentować będą druhowie Łukasz Kurek i Marcin Mamona, a przedstawicielem ksieginickiej jednostki do Zarządu Oddziału Gminnego został Łukasz Kurek.

Na zebraniu podsumowano minione dwanaście miesięcy, a bez wątpienia należą one do wyjątkowo udanych. Remont remizy i nowy wóz bojowy wart 650 tys. zł – to najważniejsze zrealizowane zadania 2015 r. Specjalne życzenia oraz wyjątkowo oryginalny prezent otrzymał z tej okazji od swoich druhów prezes Łukasz Kurek. Była to kryształowa karafka z wygrawerowaną podobizną szefa księginckiej jednostki.

Rok 2015 przyniósł 17 akcji OSP w Księginicach, strażacy dwunastokrotnie wyjeżdżali do pożarów, pięciokrotnie uczestniczyli w likwidacjach zagrożeń miejscowych.

W zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Księginicach uczestniczył wójt Gminy Lubin, Tadeusz Kielan, zastępca komnata Państwowej Straży Pożarne w Lubinie brygadier Marek Kamiński, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP Grzegorz Obora oraz Komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Marek Maślej.

Podczas zebrania działalności w OSP zrezygnował jednej z twórców jej struktur w Gminie Lubin, przez 37 lat Komendant Gminny OSP i wiceprezes Zarządu Oddziału druh Edward Okrasa.

Księginicka OSP liczy 17 druhów. Jako jedna z trzech w Gminie Lubin, obok Niemstowa i Zimnej Wody należy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W Gminie Lubin funkcjonuje dziewięć Ochotniczych Straży Pożarnych, należy do nich 237 osób, w tym 28 kobiet.