Rodzicu zwróć uwagę na to, co robi dziecko w sieci

Lubińscy policjanci przez cały rok szkolny spotykają się z dziećmi i młodzieżą informując i uświadamiając uczniów o różnych niebezpieczeństwach, które mogą czyhać na nich w sieci. Przestępcy myśląc, że są anonimowi, tylko czekają na okazję aby w swoje sidła złapać osoby, które będą podatne na różnego rodzaju manipulacje. Dlatego tak ważny jest w tym momencie rodzic. Aby minimalizować zagrożenia, na które niewątpliwie mogą natrafić w Internecie młodzi ludzie, funkcjonariusze apelują do opiekunów, którzy poprzez zainteresowanie i szczególne zaangażowanie mogą pomóc uniknąć tragedii, która z wirtualnego kontaktu może mieć skutki w rzeczywistym świecie.

Internet towarzyszy wszystkim.  Dorosłym, młodzieży i dzieciom. Korzystając z niego w życiu codziennym, pomaga w szybkim czasie dotrzeć do informacji potrzebnych na zajęcia szkolne, pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu pasji, w nawiązywaniu kontaktów czy wymiany informacji dzięki portalom społecznościowym.

Niestety podczas serfowania po sieci nasze pociechy mogą natrafić na osoby, które przekonane o swojej anonimowości  traktują Internet jako narzędzie do popełnienia czynów zabronionych. Coraz częściej słyszy się, iż za pomocą komunikatorów internetowych, czy internetowe media społecznościowe rozpowszechniane są bardzo niebezpieczne i destrukcyjne gry. Gry te są adresowane przede wszystkim do młodych ludzi. Polegają one na początkowym zdobyciu zaufania. Wraz z przebiegiem rozgrywki przerażeni nastolatkowie zmuszani są do wykonywania różnego rodzaju zadań poprzez zastraszanie i groźby.

Do bardzo niebezpiecznych sytuacji dochodzi również, kiedy młodzież lub dzieci udostępniają obcym dane osobowe, poprzez komunikatory i portale społecznościowe padają ofiarami przemocy rówieśniczej czy innego rodzaju tzw. cyberprzemocy.

Dlatego też, aby uniknąć lub zminimalizować do minimum zagrożenia płynące z Internetu, lubińscy policjanci apelują do rodziców. Zwiększmy nadzór nad tym, w jaki sposób nasze dziecko korzysta z Internetu. Rozmawiajmy i uczulajmy nasze pociechy na niebezpieczeństwa. Zapewnijmy dzieciom to poczucie bezpieczeństwa, że zawsze mogą się do nas zwrócić z każdym problemem. Znając zagrożenia i mając wiedzę na temat przykrych konsekwencji, łatwiej będzie dzieciom omijać niebezpieczne sytuacje.

(KPP w Lubinie)