Rocznica wybuchu stanu wojennego

Dziś przypada 38. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia to jednocześnie Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Z tej okazji władze powiatu lubińskiego zapraszają na uroczystą mszę świętą, która zostanie odprawiona  w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie o godzinie 18.00. Po mszy jej uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82.

13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania życie straciło około 40 osób, internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”. W rocznicę tego wydarzenia upamiętniamy wszystkich, którzy ponieśli ofiary na rzecz niepodległości naszego kraju oraz swobód narodowych i obywatelskich. W Lubinie internowano wiele osób, rok później miasto poniosło kolejną tragedię, kiedy 31 sierpnia 1982 roku, w rocznicę podpisania Porozumień sierpniowych zastrzelono trzy osoby i raniono wiele innych.

Z okazji 38. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego starosta Powiatu Lubińskiego zaprasza mieszkańców na mszę świętą w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie o godzinie 18. Po mszy wszyscy przejdą pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82 na Wzgórze Zamkowe, gdzie złożone zostaną kwiaty. W obchodach tradycyjnie wezmą udział nasi strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowano nową oprawę tego wydarzenia. Zachęcamy do udziału w uroczystościach.

(SR)