Relacja z ostatniego tygodnia wakacji z Ośrodkiem Kultury

Minął ostatni  tydzień wakacji w Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Czas szybko zleciał i nic w tym dziwnego, bo jak nie ma nudy to … a działo się, oj działo!

Aktywnie braliśmy udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, „Małym chemiku” – czyli bezpiecznym domowym laboratorium w którym powstały miniaturowe wulkany z płynącą lawą. Aż dziw bierze do czego może się przydać tylko ziemniaczana mąka, klej magic i balonik. Wiecie co to są Gnioty i jak się je robi? Zapytajcie swoje dzieci.

Edukacja połączona z zabawą przeważała w tegorocznej wakacyjnej propozycji Ośrodka. Nie zabrakło Quizu o wiedzy ruchu drogowym, przepisowego poruszania się podczas wycieczek pieszych. Była  pierwsza  przed medyczna pomoc połączona z praktycznymi zajęciami na fantomach, czyli specjalnych manekinach.  W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” odwiedziły nas przemiłe funkcjonariuszki z lubińskiej policji, które przy aktywnym udziale dzieci rozmawiały o różnych zagrożeniach czyhających szczególnie w okresie wakacyjnym. Na zakończenie policjantki rozdały odblaskowe kamizelki no i … słodkości. Przemiła pani z sanepidu omawiała sprawy zawsze świeżej żywności i zdrowym aktywnym trybie życia – dzieci otrzymały książki, dzięki którym, także i rodzice mogą poszerzyć swoje wiadomości. Aktywności sportowej nigdy nie było za wiele, więc zrobiliśmy wypad do kręgielni.

Kolejna edukacyjna wyprawa poza naszą gminę również przyniosła wiele wrażeń. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli poszerzyła młodym ludziom wiedzę o życiu codziennym, budownictwie i warunkach w jakich dawniej się żyło. Dzieci otrzymały niepowtarzalną okazję, by  praktycznie zapoznać się (pod fachową opieką pani instruktor) z techniką robienia glinianych garnków na kole garncarskim. Z rąk naszych zdolnych dzieci powstały unikatowe formy garncarskie, które zabrały ze sobą na koniec wycieczki.

Na zakończenie tegorocznej akcji wakacyjnej wybraliśmy się Wrocławia w zupełnie nowe miejsca. Zobaczyliśmy Hydropolis, centrum nauki wiedzy o wodzie oraz Kolejkowo, największą makietę kolejową w Polsce.

Hydropolis  – to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. To miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe ukazują wodę z różnych i  fascynujących perspektyw. Tutaj poznaliśmy wiedzę o powstaniu naszej planety, narodzin wody, głębiny oceanicznej oraz życia, które się tam rozwinęło. Fascynujący świat pełen życia w skali mikro i makro! Mieliśmy okazję także przenieść się do starożytności i średniowiecza poznając wynalazki oraz rozwiązania inżynieryjne sprzed tysięcy lat.

Kolejkowo zaś zabrało nas w podróż przez miniaturowy świat. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym późnoklasycystycznym obiekcie, zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki,  kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. To była niesamowita przygoda.

Czas nie zna litości i trzeba było się pożegnać z wakacjami w Osieku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej lipcowej akcji wakacyjnej. Ośrodek Kultury Gminy Lubin życzy wszystkim miłych i radosnych oraz słonecznych sierpniowych wakacji  i zawsze bezpiecznego powrotu do domu. Do zobaczenia na kolejnych imprezach organizowanych przez nasz Ośrodek. Nie zapomnijcie odwiedzać nasze internetowe strony!

(PSz)