Zima jest szczególną porą roku, zagrożenia z nią związana, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30 C w bezwietrzny dzień. Również wilgoć potęguje odczuwanie chłodu. Te dwa czynniki (wiatr i wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze.
Zimą powinniśmy być więc szczególnie czujni oraz wrażliwi na obecność wokół nas osób bezdomnych, najuboższych i najsłabszych, oraz wszystkich którzy mogą mieć problemy z poruszaniem się, zarówno starszych jak i dzieci. Dotyczy to szczególnie sytuacji nagłych, gdy osoby takie zasłabną na ulicy.
Pamiętajmy, że zwierzęta też potrzebują zimą pomocy. Jeżeli nie możemy zapewnić naszym czworonogom (kotom, psom) schronienia w mieszkaniu/domu, zadbajmy by miały gdzie się schronić przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Sprawdźmy, czy buda psa jest wystarczająco ocieplona, zostawmy uchylone okienko do piwnicy dla kotów lub również dla nich przygotujmy ciepłe budki. Sprawdzajmy, czy nasze zwierzęta mają pokarm, czy nie zamarzł lub nie został przysypany śniegiem.
Poniżej poradnik (RCB) na temat jak sobie radzić w zakresie bezpieczeństwa w okresie jesienno –zimowym oraz informacje o numerach telefonów alarmowych i placówkach pomocy.
poradnik bezpieczeństwa w okresie jesienno – zimowym
(AH)