Rada Gminy i Rada Miejska zaopiniowały projekt aglomeracji

img_0477Plan przyłączenia kolejnych siedemnastu miejscowości Gminy Lubin do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Lubinie został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Gminy Lubin oraz Radę Miejską w Lubinie. Teraz projektem aglomeracji zajmą się radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Pozytywnie na temat projektu przesyłania gminnych ścieków do oczyszczalni w Lubinie wypowiedzieli się także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. O opinię w tej sprawie do wszystkich tych podmiotów wystąpił Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Powiększenie obszaru aglomeracji daje możliwość aplikowania o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wspólnie miastu i gminie. Z dotacji, której rząd szacowany na 55-60 mln, sfinansowane zostałoby przyłączenie kolejnych 17 miejscowości Gminy Lubin do miejskiego systemu. Cztery podpięte są do niego od 2006 r. To Gorzyca, Gola, Krzeczyn Mały i Krzeczyn Wielki. Teraz dołączyłby Księginice, Składowice, Ustronie, Siedlce, Dąbrowa Górna, Czerniec, Niemstów, Pieszków, Osiek, Kłopotów, Miroszowice, Chróstnik, Lisiec, Bukowna, Wiercień, Zimna Woda i Obora.

Większość radnych na ostatniej XXXIX Sesji rady Gminy Lubin podjęła decyzję o wydaniu pozytywnej opinii w sprawie powiększenia aglomeracji.

– W ten sposób podjęliśmy próbę pozyskania naprawdę dużych pieniędzy na inwestycje w obszarze infrastruktury kanalizacyjnej, której stan w naszej gminie pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Myślę, że nieskorzystanie z tej szansy, byłoby z naszej strony dużym zaniedbaniem – tłumaczy Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.

Sesja, na której radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego opiniować mają projekt odbędzie się 27 października, a pod obrady zarządu województwa trafi on 18 września.

(MG)