Puchar Wójta dla Raszówki

SONY DSC

Zespół Lubin z Krzeczyna Wielkiego

Zespół „Leśne Echo” z Raszówki  wygrał I Przegląd Zespołów Ludowych o Puchar Wójta Gminy Lubin. Konkurs odbył się w Krzeczynie Wielkim, a jego inicjatorami byli tamtejszy zespół folklorystyczny „Lubin” oraz Sołtys i Rada Sołecka Krzeczyna Wielkiego.

Przegląd w nowej formule odbył się po raz pierwszy. Wcześniej odbywał się jako Biesiada Folklorystyczna w Parku Wrocławskim, ale jego organizatorem także był zespół „Lubin”. W tym roku imprezę objął patronatem Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, a w jej organizację włączył się Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

– To pierwsza taka naprawdę „nasza” –  gminna impreza folklorystyczna. Najbardziej cieszy mnie fakt, że jej pomysłodawcami są mieszkańcy Krzeczyna Wielkiego. To oni od początku do końca wymyślili ten przegląd i swoimi działania doprowadzili do zorganizowania go. Dziękuję za to zespołowi „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego oraz Sołtysowi i Radze Sołeckiej. Dziękuję za to, że chce Wam się chcieć, że działacie na rzecz swojej małej ojczyzny, że się rozwijacie i mimo swoich ostatnich licznych sukcesów – także międzynarodowych – nie siadacie na laurach.  Dziękuję wszystkim zespołom z Gminy Lubin oraz zaproszonym gościom za obecność i mam nadzieję, że impreza ta na stałe wpisze się do naszego gminnego kalendarza kulturalnego – mówi Tadeusz Kielan, szef gminnego samorządu.

IMG_0210

Zespół Leśne Echo z Raszówki

W przeglądzie wzięło udział osiem zespołów, ale ocenianych było siedem z nich, ponieważ „Lubin” jako organizator występował poza konkursem.

W skład jury weszli: Krzysztof  Figurski, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista oraz pedagog, Kamil Lis, asystent dyrygenta Chóru Górniczego ZG Lubin, wokalista i nauczyciel muzyki oraz Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty, kultury i kultury fizycznej Urzędu Gminy w Lubinie.

I nagrodę i Puchar Wójta Gminy Lubin wyśpiewał zespół „Leśne Echo” z Raszówki. Wyróżnienia otrzymali wszyscy pozostali uczestnicy konkursu: „Swojska Nuta” z Bukownej, „Lejdis” ze Składowic , „Siedlecka Nuta” z Siedlec, „Wesoła Gromadka” z Gromadki, „Łużyczanki” z Pobiednej oraz wyróżnienie specjalne zespół „Iskra” działający przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin.

(MG/FOT.PAWEŁ SZYDŁO)