Przypominamy jak segregować odpady

Segregacja odpadów to  wiele korzyści  środowiskowych i  finansowych.  Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących właściwej segregacji, bowiem nie każdy plastik czy papier nadaje się do recyklingu, czyli ponownego wykorzystania. Segregacja odpadów to temat wciąż „świeży” dlatego warto przypominać , czego nie wolno wyrzucać do kolorowych worków i  pojemników.

 

Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania, podobnie jak 400 milionów puszek aluminiowych zużywanych  rocznie przez Polaków. Kiedy do tych informacji dodać to, że 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa produkujące  w ciągu roku tlen wystarczający dla 20 osób – to chyba nie trzeba nikogo już przekonywać do segregacji.

Tylko jak segregować  żeby było można dokonać recyklingu? Co należy zrobić z takimi odpadami jak np. karton po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym ten karton jest wyścielony od środka? Czy tłusty słoik po pulpetach wrzucać do szkła czy może do odpadów zmieszanych? A co z obierkami warzyw? Po kolei.

Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei opróżniony słoik po pulpetach powinniśmy wyrzucić do pojemnika na opakowania szklane. Nie szkodzi, że jest nieumyty. Zostanie umyty w sortowni. Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie masz przydomowego kompostownika, wyrzuć je do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO).

Nadal masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad? Skorzystaj z naszej ściągi.

(SR, źródło:mos.gov.pl)