Przy dźwięku werbli w Krzeczynie Wielkim

Zapalenie zniczy pod obeliskiem upamiętniającym szlak wojenny polskich żołnierzy w Gorzycy było jednym z elementów obchodów Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

Uczniowie i wychowawcy dotarli tam w biało-czerwonym korowodzie z chorągiewkami i flagami, przy donośnym dźwięku werbli. Zapalone pod obeliskiem znicze i odśpiewany hymn narodowy były wyrazem pamięci i szacunku, wobec wszystkich, którzy walczyli o wolność tych ziem.

Uczniowie wzięli także udział w spotkaniu, które odbyło się w miejscowej świetlicy. Wysłuchali tam informacji o trudnej historii Polaków, walce o niepodległość, czasach rozbiorów, powstań oraz kształtowania się powojennej Polski.

– Fakty te uświadomiły nam, jak trudna była przeszłość naszej Ojczyzny, jak wielką cenę musiały zapłacić poprzednie pokolenia, abyśmy mogli cieszyć się niepodległością – relacjonują uczestnicy wydarzenia.

Potem odbył się koncert pieśni patriotycznych. Rozpoczęła go „Rota”- pieśń  napisana przez patronkę Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim Marię Konopnicką. Rozbrzmiały również: „Wojenko, wojenko”, „ Marsz I Brygady”, „ Szara piechota”, „ Rozkwitały pąki białych róż”, „ oraz „Dziewczyna z granatem” w wykonaniu Emilki, Wiktorii, Zosi, Gracjana.

Dopełnieniem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości było wspólne śpiewanie hymnu. W piątek o godz. 11.11 cała społeczność uczniowska oraz pracownicy szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, by wspólnie uczestniczyć w tym ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu.

(MG/SP w Krzeczynie Wielkim)