Przedświąteczne zakupy – lubińscy policjanci ostrzegają

Zbliża się Wielkanoc. Okres przedświąteczny to między innymi czas zwiększonej ilości robionych zakupów w sklepach znajdujących się zarówno w pobliżu miejsca zamieszkania oraz w dużych centrach handlowych i galeriach. Często zdarza się, że w gorączkowej atmosferze, przy udziale całej rodziny, w tym również naszych najmłodszych zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, na co tylko czekają oszuści i złodzieje.

Lubińscy policjanci dbając o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego powiatu, a także osób odwiedzających Lubin i okolice w okresie przedświątecznym, zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie może dochodzić do ewentualnych kradzieży. Mimo tego, że funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w tym czasie w okolicach sklepów, centrów handlowych i galerii jest znacznie więcej, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Lubińscy policjanci w tym okresie będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców. Oprócz funkcjonariuszy nieumundurowanych, służbę pełnić będą również nieumundurowani wywiadowcy. Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie zabierajmy ze sobą wszystkich pieniędzy. Powinniśmy mieć tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN.

Policjanci przypominają, aby portfele i dokumenty trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania np. kurtki, marynarki. Kobiety torebki powinny trzymać najlepiej przed sobą. W miejscach bardzo zatłoczonych (autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Wychodząc na zakupy nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania.

Korzystając z tych kilku rad nie tylko będziemy wiedzieli jak należy się zachować podczas zakupów świątecznych, ale również unikniemy niepotrzebnych w tym gorącym okresie zagrożeń.

Nie można również zapominać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Aby każdy uczestnik ruchu (pieszy, kierujący), mógł spotkać się z rodziną i zasiąść przy świątecznym stole, ważna jest wzajemna życzliwość i szacunek na drodze, a przede wszystkim stosowanie się do przepisów i znaków drogowych

(KPP w Lubinie)