Przedmioty z naszej historii – ocalmy je od zapomnienia

Ośrodek Kultury Gminy Lubin  przygotowuje się  do otwarcia  niecodziennej wystawy obrazującej dzieje i rozwój naszej gminy pod nazwą : „ Gmina Lubin wczoraj i dziś” .
Mamy nadzieję, że przy aktywnym udziale mieszkańców  z dużym sukcesem zrealizujemy ambitny  projekt  obrazujący dzieje gminy za pomocą przedmiotów sprzed setek, dziesiątków lat, ale również z okresów współczesnych.

– To będzie wystawa dla kilku pokoleń, która u starszych osób może wywołać łzy wzruszenia i nostalgii, u młodszych wiele zdumienia i zaciekawienia, a u wszystkich dumę z rozwoju i kierunków, w których podąża Gmina Lubin – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, który bardzo się zaangażował w ten projekt. – Często na posesjach, strychach, w stodołach mamy różne stare sprzęty, które mogą zostać teraz odnowione i przypomniane.

Tadeusz Kielan od kilku tygodni pracuje w swoim garażu nad drewnianymi rowerami z których korzystano w XIX wieku i które chciałby przekazać na wystawę. Ofiaruje także swoje kolekcje m.in. maszyn do pisania, telefonów i kalkulatorów.

Dla twórców wystawy ważne mogą być wszelkie ślady przeszłości.  Dlatego apelujemy by przejrzeć kufry, domowe zakamarki, w których  mamy dużo pamiątek i niewykorzystywanego już sprzętu.  Są to dowody o dawno minionych czasach, tradycjach, modzie, technice i historii Gminy Lubin.

Nie trzeba się przejmować dzisiejszym stanem tych rzeczy, organizatorzy wystawy zadbają o odpowiednie ich oczyszczenie i wyeksponowanie. Ośrodek Kultury Gminy Lubin czeka na:

  • zdjęcia (negatywy, slajdy), rysunki, pamiętniki i inne dokumenty,
  • przedmioty związane z hodowlą zwierząt,
  • narzędzia rzemieślnicze i rolnicze,
  • sprzęty domowe i przedmioty użytku codziennego,
  • wyroby warsztatów rzemieślniczych.

Swoje pamiątki, zdjęcia i eksponaty można będzie przekazać nieodpłatnie lub je wypożyczyć na czas określony. Wymagane będzie tylko podpisanie odpowiednich dokumentów, przygotowanych przez Ośrodek Kultury.

Eksponaty będą zbierane od 1 grudnia 2017 w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin (Księginice 14, 59-300 Lubin; tel./fax (76) 844 82 33). W przypadku chęci przekazania eksponatów większych gabarytów,  warto skontaktować się wcześniej z pracownikami ośrodka.

Na zdjęciach eksponaty z licznej kolekcji Tadeusza Kielana Wójta gminy Lubin, które można będzie zobaczyć na powstającej wystawie.

(SR)