Przebudowa drogi w Składowicach zakończona

Mieszkańcy czekali na tę inwestycję kilkadziesiąt lat. Droga powiatowa przebiegająca przez Składowice w końcu doczekała się modernizacji. Inwestycja była możliwa dzięki zaangażowaniu środków finansowych Gminy Lubin.

Choć stan drogi powiatowej w Składowicach stwarzał poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców w budżecie jej właściciela czyli powiatu lubińskiego wciąż brakowało środków na jej przebudowę, dlatego Gmina Lubin zdecydowała się partycypować w kosztach modernizacji na poziomie 66 proc.

– Dzień otwarcia drogi chyba zaznaczymy w kalendarzu na czerwono. Po tylu latach, długiego wyczekiwania mamy wspaniałą drogę. Wcześniej, jak padał deszcz nie szło tędy przejść, bo same kałuże były, kajakami można było pływać, takie były dziury – mówi Lucyna Franczak, sołtys Składowic.

Oddanie do użytku nowej drogi było prawdziwym świętem całej społeczności tej miejscowości. Odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie wyremontowanego odcinka, a pierwszy kierowca otrzymał butelkę szampana od wójta Tadeusza Kielana.

– To nie jedyna droga powiatowa, której modernizację w znaczącym stopniu finansujemy. Gdybyśmy nie wyłożyli pieniędzy z gminnego budżetu, przez kolejne lata nic by się tutaj nie działo – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Wyremontowany odcinek drogi mierzy około kilometra. Wyłożony został nawierzchnią asfaltową. Powstały chodniki, zjazdy do posesji oraz kanalizacja deszczowa. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln 41 tys. zł. Dodatkowo przebudowano także 300-metrowy odcinek prowadzący w Kierunku Rudnej.

Wkrótce zakończą się modernizacje dwóch kolejnych dróg powiatowych na terenie Gminy Lubin. W przyszłym tygodniu w Księginicach ułożona zostanie nawierzchnia asfaltowa, kończąca przebudowę blisko kilometrowego odcinka drogi, a w listopadzie gotowy ma być pierwszy etap przebudowy drogi  w Niemstowie.

– Mamy nadzieję, że ta dobra inwestycyjna passa będzie trwała nadal. Na etapie opracowywania jest dokumentacja projektowa przebudowy drogi w Szklarach Górnych w kierunku Szklar Dolnych, jak również z Księginic do Czerńca. W przyszłym roku planowana jest modernizacja dróg w Gorzycy i kolejnego etapu przebudowy drogi w Niemstowie. Ogromne nadzieje wiążemy z rządowym Programem Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej, w ramach którego aplikujemy o środki na modernizację drogi Raszówka – Miłoradzice, gdzie gmina zabezpieczyła tzw. finansowy wkład  własny – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

(MG/www.miedziowe.pl)