Program „Czyste powietrze” spotkanie informacyjne w Pieszkowie

26 października 2018 r. w świetlicy wiejskiej w miejscowości  Pieszków o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie informacyjne organizowane w ramach rządowego programu pn. „Czyste powietrze” -dofinansowanie  nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych.  Zainteresowanych mieszkańców gminy zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Poniżej przypominamy podstawowe informacje na temat tego rządowego programu

Trwa nabór wniosków w ramach rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.  Wnioski można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

– Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy, że program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Więcej na ten temat na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska.

(SR, www.mos.gov.pl)