Prezydent Lubin nadal chce łączyć i… straszy prokuratorem

Nazwanie wojewody dolnośląskiego listonoszem, kwestionowanie zapisów Ustawy o samorządzie  gminnym  i straszenie prokuraturą – to dowody na to, że prezydentowi Lubina Robertowi Raczyńskiemu najwyraźniej puszczają nerwy, a determinacja z jaką walczy o najbogatsze sołectwa Gminy Lubin, może świadczyć o tym, że sytuacja finansowa miasta jest naprawdę tragiczna. Ostre słowa prezydenta padają dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej.  

Ponad 60 milionów zł w skali roku zyskałby budżet Lubina, gdyby do miasta przyłączone zostały Chróstnik, Kłopotów, Krzeczyn Wielki, Miroszowice, Obora, Osiek i Szklary Górne.

Stworzony przez prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego scenariusz nie idzie jednak po jego myśli, bo błędy stwierdzone zostały już na poziomie przygotowywania wniosku o zmianę granic. Winna go złożyć Rada Miejska, jako jedyny legitymowany do tego organ, a nie prezydent. Wyraźnie mówi o tym Ustawa o samorządzie gminnym. Jakby tego było mało, z upoważnienia prezydenta zarządzenie w sprawie konsultacji społecznych podpisała osoba do tego nieuprawniona.

W związku z błędami formalnymi  Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, w piśmie skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zasugerował, by – w związku z rażącymi uchybieniami – Rada Ministrów nie wydawała rozporządzenia w tej sprawie.

To wywołało lawinę ostrych słów, w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej.

– Nie zgadzamy się z oceną wojewody, w opinii moich radców prawnych przekroczył swoje uprawnienia i dlatego zgłosili już sprawę do prokuratury – mówi Robert Raczyński.

Jak dodaje, decyzję w sprawie zmiany granic ostatecznie i tak podejmuje Rada Ministrów na wniosek szefa MSWiA. – Dla nas wojewoda jest tu tylko listonoszem. A on nie może wpływać na decyzje. Jeśli ten temat nie będzie poważnie potraktowany, to stawia to pod znakiem zapytania koalicję z PiS na Dolnym Śląsku i wiarygodność PiS jako koalicjanta – dodaje prezydent Lubina.

Cały artykuł DGP to przeczytania tutaj:https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1415571,prezydent-lubina-doniesienie-do-prokuratury-na-wojewode-z-pis.html?fbclid=IwAR0DUKU8qOrzYaMLiRukHE92wQkp7VYaMSX6RuR-QAMSsG9mU1PMUr7K7iY

FOT. FACEBOOK/prezydent.lubina