Prewencja i ciągłe doskonalenie umiejętności

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Czerńca jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za ubiegłoroczną pracę,  zatwierdzili sprawozdania podsumowujące rok 2019 oraz przyjęli plany na rok bieżący. Jednostka od kilkunastu miesięcy ma już nowoczesny samochód gaśniczy i jest włączona w system powiadamiania ratunkowego, na szczęście nie było konieczności sprawdzania go w akcji.

– Jesteście doskonale przygotowani i jestem przekonany, że na każde hasło ratunku  zareagujecie właściwie. Takie hasło to jednak zawsze ludzki dramat i dobrze, że w waszej okolicy nie trzeba było w ubiegłym roku interweniować – mówił obecny na zebraniu Eryk Górski komendant PSP w Lubinie, dodając:  – Dziękuje wójtowi, że tak dobrze wspiera gminne jednostki OSP i rozumie potrzebę inwestowania w zapewnienie bezpieczeństwa.

OSP Czerniec liczy 27 członków. W ubiegłym roku nie wyjeżdżali na akcję, poświęcili za to bardzo wiele czasu na prace społeczne wokół remizy, organizację pogadanek w szkole w Siedlcach, czy też organizację uroczystości z okazji np. dożynek, Dnia Dziecka, Dnia Strażaka.

– Prewencja jest bardzo ważna i mam nadzieje, że jej efekty są widoczne poprzez mniejszą liczbę zdarzeń zagrażających życiu i mieniu. Niech tak będzie jak najdłużej, że doskonalicie umiejętności poprzez kursy i szkolenia oraz skupiacie się na profilaktyce. Niech tak zostanie jak w ubiegłym roku, że samochód jechał tylko na przegląd – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

– Dziękujemy, że dzięki wam nasi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. W imieniu radnych życzę wam dużo zdrowia i bezpiecznych powrotów z każdej akcji – dodawał Andrzej Olek wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubin.

W zebraniu wzięła udział także radna Joanna Pietruszka, sołtys Czerńca i liczni reprezentanci powiatowych i gminnych struktur OSP oraz PSP.

W ostatnich miesiącach jednostka w Czerńcu wzbogaciła się o nowy sprzęt m.in. agregat prądotwórczy i pilarkę łańcuchową. Szatnie wyposażono w szafki, wymieniono drzwi do garażu , zainstalowano alarm i ułożono kostkę brukową przy schodach. W planach na rok bieżący jest m.in. położenie kostki przed bramą wjazdową, postawienie masztu do suszenia węży i przeniesienie syreny.

(SR)