Powstanie klub dziecięcy

Lada dzień ruszą prace nad utworzeniem Klubu dziecięcego w wieku żłobkowym dla dzieci z Gminy Lubin.  Klub powstanie w Krzeczynie Wielkim, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i zapewni opiekę dla 15 maluszków. Gmina otrzymała na ten projekt dofinansowanie w wysokości 80% kosztów inwestycji.

 

Na potrzeby klubu dziecięcego zaadaptowany  zostanie budynek, w którym mieści się dziś magazyn, w centrum Krzeczyna Wielkiego, tuz przy OSP. Jego lokalizacja jest bardzo dogodna, bowiem tuż obok jest przystanek autobusowy i można do niego łatwo dojechać z sąsiednich wiosek, czyli Chróstnika, Gorzycy oraz Krzeczyna Małego.

Inwestycja pochłonie ponad 215 tysięcy złotych. Gmina Lubin otrzymała na ten cel 80% dofinansowania z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.

– Mamy już gotową koncepcję adaptacji tego budynku, teraz ruszą prace nad przygotowaniem dokumentacji budowlanej i najpóźniej pod koniec roku, nasz Klub dziecięcy będzie gotowy do przyjęcia pierwszych dzieci – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. – Obiekt przyjmie 15 maluchów i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz wykonania gruntownego remontu, kupimy także nowoczesne wyposażenie, łącznie z monitoringiem.

Według szacunkowych danych w Gminie Lubin jest około 250 maluchów w wieku żłobkowym. Będzie to pierwszy tego typu miejsce. Roczne koszty funkcjonowania Klubu dziecięcego dla 15 dzieci szacowane są na ok. 250 tysięcy złotych. W zdecydowanej większości będą pokrywane przez samorząd, przewidywany miesięczny koszt opłaty dokonywanej przez rodziców wyniesie ok 150 zł.

(SR)