Powiatowe drogi do powiatu

Wszystko wskazuje na to, że od lipca za bieżące utrzymanie powiatowych dróg w Gminie Lubin ponownie  odpowiadać będą władze Powiatu Lubińskiego. Na wniosek wójta Rada Gminy Lubin uchyliła uchwałę z 2016 roku zezwalającą na zawieranie corocznych porozumień w tej sprawie.

To właśnie na początku 2016 roku Gmina Lubin przejęła to zadanie powiatu i sama zarządzała drogami powiatowymi w gminie. Takich dróg jest na terenie gminy prawie 97 kilometrów.

– Kiedy trzy lata temu podpisywaliśmy pierwsze porozumienie w tej sprawie to otrzymaliśmy od powiatu na ten cel około miliona złotych  i już wtedy te pieniądze nie wystarczały na właściwe utrzymanie dróg – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – Wielokrotnie, niestety bezskutecznie,  zwracaliśmy się do Powiatu Lubińskiego z wnioskiem o zwiększenie tej kwoty. Dziś po trzech latach i dużym wzroście kosztów nie jesteśmy w stanie zapewnić ich właściwego utrzymania za kwotę, która przeznacza na ten cel powiat, dlatego nie możemy brać za te drogi odpowiedzialności.

Wójt zadeklarował jednocześnie, ze jeśli władze powiatu lubińskiego zwiększą dofinansowanie na ten cel, to kontynuowanie porozumienia jest możliwe. Wszystko wskazuje jednak na to, że powiat nie jest tym zainteresowany, bowiem w oficjalnym piśmie zaproponowano na ten rok połowę dotychczasowej kwoty, co w praktyce oznacza, że porozumienie wygaśnie z dniem 30 czerwca 2019 roku.

(SR)