Pomogą bezdomnym i potrzebującym

mroz-czlowiekMinusowe temperatury od kilku dni paraliżują Polskę i zbierają śmiertelne żniwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje, że w wyniku wychłodzenia, od 1 listopada zmarło już 71 osób. Z myślą o potrzebujących, na terenie naszego powiatu działają placówki, w których schronienie przed mrozem znajdzie ponad 100 osób oraz jadłodajnia.

Podczas tylko jednej nocy z 8 na 9 stycznia w całej Polsce odnotowano aż 10 ofiar mrozu. Na Dolnym Śląsku w ciągu ostatnich trzech dni doszło do dwóch takich tragedii. W miejscowości Ożarów w powiecie ząbkowickim, policjanci znaleźli zwłoki 66-letniego mężczyzny. Nie miał stałego miejsca zamieszkania. Z kolei ciało 32-letniego mieszkańca gminy Bogatynia policjanci znaleźli w lesie przy drodze nr 332. Prawdopodobną przyczyną śmierci także było wychłodzenie.

Policja apeluje o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby starsze. Mundurowi proszą, by nie przechodzić obojętnie obok osób siedzących samotnie na przystankach czy dworcach i radzą, by zapytać, czy nie potrzebują pomocy i czy mają gdzie spędzić noc. W ten sposób możemy zapobiec tragedii.

Na terenie naszego powiatu działają trzy placówki, w których osoby potrzebujące otrzymają schronienie. Kobiety bezdomne znajdą ciepły kąt w Domu Samotnej Matki z Dziećmi przy ul. Mickiewicza 38 w Ścinawie. Dzwonić można na nr: 76/843-67-25 lub 531-102-492. Placówka oferuje 50 miejsc oraz ciepłe posiłki.

Z kolei pomoc dla bezdomnych i ubogich mężczyzn oferują dwie placówki mieszczące się przy ul. Parkowej 1 w Lubinie. Działa tutaj Ogrzewalnia, w której schronienie przed mrozem znajdzie 20 osób oraz Schronisko, które dysponuje 54 miejscami. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na nr: 76/847-03-33 oraz całodobowy: 600-103-162.

Dodatkowo w Parafii Rzymsko-Katolickiej p. w. Św. Jana Bosko przy ul. Jana Pawła II w Lubinie, z myślą o ubogich i potrzebujących codziennie działa jadłodajnia.

Pomoc można także otrzymać dzwoniąc na bezpłatną całodobową infolinię: 800-166-079.