Policjanci zachęcają do zgłaszania niebezpiecznych zdarzeń

krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwaKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już na terenie województwa dolnośląskiego. Dzięki aplikacji można zgłaszać policji m.in. kradzieże, pobicia, dzikie wysypiska śmieci, czy nielegalne rajdy. Każde zgłoszenie jest sprawdzane. Po jego weryfikacji funkcjonariusze podejmują dalsze działania.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem internetowym pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych.

Takie zgłoszenie trafia do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki policji. Mundurowi apelują jednak, aby z narzędzia korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.

Należy pamiętać o tym, że zgłoszenia dokonywane poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach zawsze należy korzystać z numerów alarmowych 112 bądź 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września tego roku. Po fazie testów, z aplikacji mogły korzystać poszczególne województwa. Od 7 października mapa działa już na terenie całego kraju. MSWiA zwraca uwagę, że użyteczność aplikacji ciągle się potwierdza. Mimo, że internauci, często zgłaszają drobne, uciążliwe sprawy, to dzięki nim doszło już do zatrzymań, m.in. dilerów narkotykowych, osób poszukiwanych, a także wandali.