Policja ostrzega przed kieszonkowcami

Kieszonkowcy wykorzystują tłok i naszą nieuwagę. Nie wyróżniają się w tłumie, dlatego też ich ofiary o tym, że zostały okradzione mogą zorientować się nawet po kilku godzinach od kradzieży. Wśród kieszonkowców są i kobiety i mężczyźni. Mogą też być w różnym wieku. Często sami wywołują sztuczny tłok, bądź aranżują potknięcie lub potrącenie, aby ukraść źle zabezpieczony telefon lub portfel.

Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców naszego powiatu o zabezpieczanie swoich cennych przedmiotów, które nosimy ze sobą. Kieszonkowca bardzo ciężko jest złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest abyśmy takim kradzieżom sami zapobiegali w życiu codziennym.

Pamiętajmy!

  • portfel, dokumenty czy telefon komórkowy chowaj w bezpiecznych miejscach, z których trudno jest coś wyjąć. Nigdy nie trzymaj wartościowych przedmiotów w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznych kieszeniach odzieży.
  • jeżeli masz przy sobie większą gotówkę, pieniądze podziel na mniejsze kwoty i schowaj w kilku miejscach,
  • torebkę, plecak, saszetkę trzymaj przed sobą, zawsze zapięte.
  •  bądź czujny, interesuj się tym co dzieje się wokół ciebie, obserwuj otoczenie. Pamiętaj, że to złodziej obserwuje swoją potencjalną ofiarę, a nie na odwrót

Jeśli stałeś się ofiarą kieszonkowca natychmiast powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów, aby móc opisać policjantom wygląd sprawcy.

Szybka reakcja i powiadomienie najbliższej jednostki policji zwiększa szanse na odzyskanie skradzionego mienia. Pamiętaj, aby niezwłocznie zablokować karty płatnicze i zastrzec dokumenty.

(KPP w Lubinie)