Pojedynek z wójtem na zakończenie (Raszówka, Niemstów, Siedlce)

Symultana szachowa z szefem gminnego samorządu Tadeuszem Kielanem zakończyła tegoroczną edycją programu „Szach –mat” realizowanego we wszystkich gminnych szkołach podstawowych. Pojedynki kończyły się zazwyczaj arcymistrzowskim remisami, ale były również wygrane i jedna przegrana wójta!

– Po rozegranych meczach mogę stwierdzić z całą stanowczością, że poziom gry uczniów ze wszystkich naszych szkół, po pięciu semestrach nauki jest naprawdę bardzo wysoki. Walka w wielu przypadkach była zaciekła, a to oznacza, że realizacja programu „Szach-mat” przyniosła oczekiwany przez nas skutek. Gratuluję zarówno uczniom, jak i nauczycielom  – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

RASZÓWKA

W Szkole Podstawowej w Raszówce do potyczek szachowych z wójtem przystąpiło ośmiu uczniów z klas I – III : Kamil Szymański, Jakub Kalinowski, Bartosz Piotrowiak, Piotr Pączkowski, Hubert Skuza, Carlo Janiszak, Dominik Haber, Roksana Gałązka oraz nauczycielka – Iwetta Szulczyńska. Ostatecznie symultanę zakończyło osiem remisów i jedna wygrana wójta Tadeusza Kielana.

– Rozgrywki były dla uczniów ogromnym przeżyciem i mniej liczył się wynik, a bardziej sam fakt uczestnictwa w grze z tak doświadczonym przeciwnikiem – podsumowuje Lucyna Szudrowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce.

NIEMSTÓW

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie do szachownic zasiadło ośmiu uczniów oraz szkolny koordynator programu Monika Siedziukiewicz. I tu walka była zaciekła ale ostatecznie najczęściej kończyły ją remisy. Pojedynki z wójtem rozegrali Milena Ławnik, Przemysław Bogacz i Marcel Brodacki z klasy II oraz Hanna Noga, Zofia Sołomoniuk, Piotr Noga, Julia Madejska i Kacper Buławieniec z klasy III. Najdłużej przy szachownicy pozostał Piotr Noga, ale humor  dopisywał wszystkim uczniom ponieważ symultana odbywała się w czasie dorocznej uroczystości Dnia Patrona, której towarzyszył piknik rodzinny.

SIEDLCE

Bartosz Poprawa, Kornel Smolarek, Kornel Snopkowski i Kornelia Sczęsny z klasy IV, Igor Ćwierniewicz, Milena Fyszko i Rafał Skura z klasy II oraz najmłodsza zawodniczka Weronika Myrchel z klasy I wraz z nauczycielką wychowania wczesnoszkolnego Barbarą Szkudlarek wzięli udział w symultanie szachowej z wójtem, rozegranej w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach.

Uczniowie byli doskonale przygotowani do gry z szefem samorządu gminnego. Rozgrywki toczyły się na wysokim poziomie. W myśl sentencji: prawdziwi sportowcy grają do końca, czterech uczniów nie zgodziło się na remis, który zaproponował wójt. Pozostałe potyczki zakończyły się arcymistrzowskim remisami, za wyjątkiem konfrontacji z nauczycielem. Barbarze Szkudlarek udało się pokonać wójta.

– Sama jestem zaskoczona wygraną, ale bardzo się cieszę – mówi zwyciężczyni symultany.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe statuetki.

Projekt Szach-Mat realizowany jest od grudnia 2014 r. w klasach I-III, na zajęciach matematycznych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne rozszerzające podstawę programową. Starsi uczniowie mogą kontynuować naukę w ramach kół zainteresowań.

Wcześniej szachowe potyczki rozegrane zostały w Szklarach Górnych, Krzeczynie Wielkim i Osieku.

(MG/JW)

 

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie

 

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach