Pogotowie „Niebieska linia”

Jeżeli jesteś ofiara przemocy domowej lub jej świadkiem zadzwoń do Ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia”, pod numer 800 12 00 02. Telefon jest bezpłatny i działa przez całą dobę od poniedziałku do niedzieli. Można także napisać e-maila na adres niebieska linia@niebieskalinia.onfo. Dodatkowo w środy w godzinach 18 – 22 pod telefonem dyżurują prawnicy, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych.

Specjaliści przekonują, że kiedy ktoś doświadcza przemocy powinien porozmawiać z kimś komu ufa i tym samym przełamać milczenie. Nie trzeba się wstydzić, za przemoc odpowiedzialna jest osoba która krzywdzi, a nie ofiara. Jeśli z różnych powodów nie można zwrócić się do przyjaciół, rodziny i sąsiadów warto zadzwonić do „Niebieskiej linii”,  pod numer 800 12 00 02. W czasie rozmowy psychologowie nie tylko życzliwie porozmawiają ale pomogą także ustalić najlepsze i odpowiednie rozwiązanie.

W każdej sytuacji zagrożenia należy wezwać policję i domagać się wypełnienia „Niebieskiej karty”. Policja ma obowiązek zareagować na wezwanie i zapewnić bezpieczeństwo. Warto także szukać pomocy u specjalistów np. w ośrodku pomocy  społecznej.

Specjaliści przypominają: „Na świecie jest wiele osób, które uwolniły się z destrukcyjnych związków i przestały doznawać przemocy. Ty także możesz być jedna z nich”.

(SR, niebieskalinia.pl)