Podziękowania dla strażaków!

Podczas tegorocznych żniw w Gminie Lubin doszło do ośmiu groźnych pożarów. Dzięki pełnej poświecenia pracy strażaków udało się zminimalizować  wynikające z nich straty. Za tę ofiarną pracę dziękuje strażakom Franciszek Lesicki,  przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

W tym roku  nie tylko rolnicy mieli, w związku ze żniwami, pełne ręce roboty. Z powodu suszy strażacy  interweniowali na polach w całej Polsce kilkaset razy. Było bardzo sucho i gorąco. Te warunki atmosferyczne niestety sprzyjały pożarom.

Wystarczy, że dojdzie do małej iskry, a ogień na polach zbóż może rozprzestrzeniać się z szybkością 30 km/h. Podobną prędkość osiąga sprinter na bieżni. Przeciętny człowiek nie jest w stanie uciec przed ogniem. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda.

W całym kraju ogień trawił ścierniska, zboże na pniu, a nawet maszyny rolnicze. Podobnie było w Gminie Lubin. W okresie od 1 lipca do 15 sierpnia odnotowano 8 pożarów. W Miłoradzicach były dwa takie zdarzenia. Na przestrzeni kilku dni płonęła trawa, baloty siana oraz łąka. W Krzeczynie Małym i Oborze zapaliły się ścierniska, w Miłosnej był pożar zboża, w Kłopotowie zapaliła się trawa na nieużytkach. W Siedlcach pożar wybuchł na ściernisku i ogień objął także kombajn,  w Krzeczynie Małym płonęła słoma na polu.

W akcjach gaśniczych, oprócz jednostek Państwowej Straży Pożarnej, brały także udział nasze Ochotnicze Straże Pożarne z Niemstowa, Zimnej Wody, Krzeczyna Wielkiego i  Księginic.

– W imieniu wszystkich rolników bardzo dziękuję strażakom za ich pełną poświęcenia pracę. Straty mogły być dużo większe, gdyby nie ich wysiłki – mówi Franciszek Lesicki,  przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

To doskonała okazja by wszystkim także przypomnieć, że w czasie pożarów i towarzyszących im akcji gaśniczych, nie można przeszkadzać strażakom. Dorośli powinni mieć wtedy pod baczną kontrolą dzieci, rowerzyści powinni unikać jazdy pomiędzy ciężkimi wozami strażackimi i mimo, że ogień ma w sobie magię, to nie jest to czas na robienie zdjęć i przeszkadzanie tym samym strażakom.

(SR)