Podsumowanie roku OSP w Niemstowie

-Gratuluję zaangażowania, cieszę się, że tacy ludzie jak wy są, i że możemy, wszyscy mieszkańcy gminy i nie tylko, liczyć na to, że zawsze wyciągniecie pomocną dłoń i życzę kolejnych sukcesów w nowym roku- mówił st. bryg. Marek Kamiński zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. Podczas corocznego  zebrania sprawozdawczego OSP w Niemstowie, pod adresem strażaków, padło bardzo wiele słów uznania  i podziękowania za codzienny trud.

OSP Niemstów jako kolejna gminna jednostka podsumowała swoją działalność za 2018 rok. Strażacy  pomagają nie tylko podczas pożarów, wypadków i innych katastrof, ale są obecni podczas wszystkich ważnych świąt i uroczystości, a także uczą i najmłodszych w szkołach, i dorosłych  mieszkańców jak unikać zagrożeń.

-Chciałabym podziękować nie tylko jednostce w Niemstowie, ale wszystkim strażakom z Gminy Lubin za wspaniałą współpracę z naszym ośrodkiem kultury. Większość imprez gminnych bez was nie była by tak uroczysta, szczególnie dziękuję za oprawę 100-lecia odzyskania Niepodległości, które wspólnie obchodziliśmy w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że te pozytywne emocje będą nam towarzyszyć również w tym roku- mówiła Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Ubiegłoroczną działalność OSP w Niemstowie podsumowano w sprawozdaniach i jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium  za rok 2018.  Głosowania poprzedziła jednak minuta ciszy. W ten sposób uroczyście wspomniano druha Józefa Wojasa, który w ubiegłym roku odszedł na wieczną służbę.

OSP w Niemstowie liczy 47 członków w tym jednego honorowego i w planach ma przyjęcie kolejnego. Podczas zebrania przyrzeczenie złożyli nowi druhowie bracia Jarosław i Łukasz Moroch. W 2018 roku strażacy wyjeżdżali 31 razy do akcji ratowniczo-gaśniczych, w tym do 16 pożarów i trzy razy poza teren Gminy Lubin.  W akcjach najczęściej brali udział druhowie: Maślej Marek (20), Noga Tomasz (20), Mościwski Michał (17). Członkowie OSP Niemstów zwyciężyli także w ubiegłorocznych Gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.

Strażacy ochotnicy  na co dzień  współpracują także z Państwową Strażą Pożarną  w Lubinie, Jednostką Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz wieloma gminnymi,  samorządowymi i kościelnymi  instytucjami. Z wielu stron otrzymują więc wyrazy uznania i podziękowania.  Podczas  zebrania sprawozdawczego dziękowało im wielu gości, m.in. wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubin Andrzej Olek, radny Powiatu Lubińskiego Wojciech Dziwiński, oraz przedstawiciele PSP.

– Muszę przyznać, że bardzo miło i przyjemnie słuchało się waszego sprawozdania i chodzi mi tu o jakość. Chcę wam oddać szacunek i podziękowanie za waszą bardzo wszechstronną działalność, płynie z tego prosty wniosek, że jesteście tutaj bardzo potrzebni. Życzę wam żeby te wasze plany spełniły się w tym roku- mówił wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, również druh OSP w Niemstowie.

Drużyna z Niemstowa jako pierwsza w naszej gminie planuje w tym roku założyć młodzieżową drużynę OSP, będzie ona liczyła około 11 członków, a trenowaniem i szkoleniem jej zajmie się naczelnik OSP Niemstów- Tomasz Noga.

(AI)