Podsumowanie projektu „Z książką na walizkach”

Projekt A to historia! XIV Dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach” 2017 za nami. Spotkanie w ramach akcji w naszej gminie – z Katarzyną Wasilkowską odbyło się w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce, a wielki finał miał miejsce w Wołowie.

W dniach od 7 do 10 czerwca pisarze i ilustratorzy książek dla dzieci spotykali się z dziećmi w bibliotekach, szkołach i domach kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce po raz kolejny została zaproszona do udziału w akcji przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, głównego organizatora projektu.

W ramach programu uczniów szkoły w Raszówce odwiedziła Katarzyna Wasilkowska – lektorka języka angielskiego, tłumaczka, debiutująca w 2015 roku autorka książek dla dzieci młodszych i starszych takich jak: Jowanka i gang spod Gilotyny, Mleczak, Królestwo jakich wiele.

Podczas spotkania z młodzieżą opowiadała o tym jak powstają jej książki oraz czytała ich fragmenty, aby zachęcić do przeczytania dalszych losów bohaterów. Niektóre dzieci zakupiły egzemplarz książki z dedykacją autorki, a pozostałe, będą mogły wypożyczyć książki pisarki w każdej z gminnych bibliotek. W związku ze spotkaniem przygotowana została także wystawa prac plastycznych dzieci biorących udział w konkursie „A to historia!”, którą nadal można obejrzeć w szkole w Raszówce.

Podczas finału w Wołowie miało miejsce wręczenie nagród w konkursach organizowanych w związku z „Książką na walizkach”.

– Niezmiernie miło mi poinformować, że dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce – Zuzia Miedziak (kl. 2b) i Ola Wiercińska (kl. 4) zdobyły pierwsze miejsca w kategorii literackiej Dolnośląskiego Turnieju Młodych Recenzentów „Historia Polski zaczarowana w książce”. Zuzia w kategorii klas I-III, Ola w kategorii klas IV-VI – mówi Wioletta Olech, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce. – Ponadto podczas spotkania autorskiego w Raszówce, Katarzyna Wasilkowska wybrała dwie prace – Jakuba Skibika (kl. 5b) oraz Andżeliki Radulewicz (kl. 6a), które zostały nominowane do drugiego etapu konkursu pt. „A to historia” na komiks lub historyjkę obrazkową, nawiązującą do historycznych zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości lub regionu – dodaje dyrektorka.

Dodatkowo, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce postanowiła przyznać wyróżnienia w konkursie „A to historia” 9. uczniom. Wyboru prac dokonała Katarzyna Wasilkowska podczas spotkania autorskiego. Ogłoszenie nazwisk wyróżnionych uczniów będzie miało miejsce podczas apelu szkolnego.

– Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu w naszej gminie. W szczególności nauczycielom, ze szkoły podstawowej w Raszówce i w Siedlcach, którzy zachęcali dzieci do udziału w konkursach towarzyszących „Walizce”, pani dyrektor Lucynie Szudrowicz, pani Irenie Wituszyńskiej za współpracę w przygotowaniach spotkania oraz dzieciom, które były uczestnikami organizowanych konkursów i aktywnie brały udział w dyskusji z pisarką – podsumowuje dyrektorka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego. Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego

(Info: WO, zdjęcia: IT)