Podróże po kosmosie małe i duże

Dlaczego Pluton nie jest już planetą? Czy na Marsie istnieje życie? Ile księżyców ma Jowisz? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy wakacyjnych zajęć w Bibliotece w Raszówce.

Dzieci miały okazję zgłębić tajemnicę i przemierzyć przestrzeń Układu Słonecznego korzystając z księgozbioru biblioteki oraz z innych źródeł przygotowanych przez bibliotekarkę. Atrakcją było spotkanie z kosmonautą, jedynym Polakiem, który obył podroż w kosmos. W rolę Mirosława Hermaszewskiego wcielił się radny Raszówki Marcin Nyklewicz.

Opowiedział o historii Polaka, pokazał z jakich części składa się ubiór kosmonauty. Chętne osoby zrobiły sobie zdjęcie w hełmie. Tego dnia nie zabrakło międzygalaktycznych zabaw. To, że dzieci mają bujną wyobraźnię i są bardzo kreatywne wszyscy doskonale wiedzą. Rola projektanta mody- wymyślenie stroju dla astronauty i kosmity nie sprawiła im trudności.
Biblioteka została opanowana przez kosmitów, astronautów, latające spodki, jednym słowem Kosmos.

Zajęcia były wyjątkowym doświadczeniem i przeżyciem dla każdego małego Odkrywcy. Ziemia pełna jest niezwykłych zjawisk, a prezentacja ich stanowi doskonałą atrakcję. Zostały przeprowadzone proste eksperymenty z wodą, kolorowymi barwnikami oraz produktami, które znajdują się w każdej kuchni. Żeby nie było smutno, że zajęcia dobiegają końca, uczestnicy zamknęli galaktykę w słoiku. Tym sposobem powstała dekoracja, która z pewnością będzie przypominała miło spędzony czas w bibliotece podczas wakacji.

A wakacje to nie tylko czas pięknej pogody, przygód lecz również wielu niebezpieczeństw. Dbając o dobro dzieci w ramach „Bezpiecznych wakacji” zostały zorganizowane spotkania z Ochotniczą Strażą Pożarną z Raszówki oraz pracownikami Sanepidu.

Damian Dobrowolski prezes OSP w Raszówce i Agnieszka Barcz z OSP z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadali o swojej niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy, która daje wiele satysfakcji. Załoga wozu strażackiego przypomniała numery alarmowe i sytuacje, które wymagają interwencji straży. Ostrzegła także, w jaki sposób można nieumyślnie wywołać pożar. Sprawdzono wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drogach. Podczas spotkania uczestnicy uświadomili sobie, że strażacy pomagają ludziom nie tylko podczas pożarów, ale również podczas wypadków samochodowych, powodzi, sprzątają połamane przez wichury drzewa, usuwają gniazda szerszeni, koty z drzew, a nawet przymarznięte do lodu łabędzie. Dzieci miały okazję zobaczyć strój strażaka oraz krótkofalówkę. Pytań do gości było bardzo dużo, a część dzieci zarówno chłopcy i dziewczynki zadeklarowały chęć bycia strażakiem.

Zofia Marcinkiewicz i Joanna Gomulicka z Sanepidu przeczytały bajkę o witaminkach, ułożyły wspólnie z dziećmi piramidę zdrowego żywienia. Pouczyły, że upały są bardzo niebezpieczne i należy pić dużo wody oraz odpowiednio ubierać się. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładki z piramidą oraz książeczki o zdrowym żywieniu.

(JN)