Podróż w czasy średniowiecza z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce

20160514_143252_HDRByło słowiańsko, rycersko i niezwykle ciekawie. Z okazji tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek oraz obchodzonej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zabrała wszystkich zainteresowanych w „Podróż w czasy średniowiecza”.

Na uczestników festynu zorganizowanego pod tym hasłem czekało wiele starych słowiańskich atrakcji.  Gość specjalny Grupa Odtwórstwa Historycznego MORION pokazała najmłodszym i nie tylko, jak wyglądało życie w czasach Mieszka I. Były walki na miecze, strzelanie z łuku, zbroje i wszystko co interesuje małego rycerza. Dla młodych niewiast również nie zabrakło atrakcji. Białogłowy uczyły się jak upiec podpłomyki w obejściu przy ognisku, oraz jakie składniki potrzebne są by ugotować swemu rycerzowi pyszną pożywną strawę.

Dyrektor GBP w Raszówce Wioletta Olech wraz z paniami bibliotekarkami dbały o to, by uczestnicy imprezy ani przez chwilę się nie nudzili. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa z Chustą Klanza. Można było porozmawiać o nowościach wydawniczych, które w swym zbiorze posiadają wszystkie filie biblioteki czy wykonać własny proporzec rycerski. Jeśli komuś spodobała się jakaś pozycja ze stoiska bookcrossing (akcja „uwolnij książkę”) mógł po prostu zabrać ją do domu.

Podczas festynu nikt się nie nudził, nie było na to czasu, nawet obecny na imprezie wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan przeobraził się w średniowiecznego rycerza i wraz ze swym wiernym giermkiem Bartkiem Dulskim planowali wyprawę aby uwolnić z wieży piękną księżniczkę. Czy doszło do uwolnienia? Może ktoś kiedyś napisze o tym książkę…

Anna Ickiewicz