Podpisz swojego psa

Coraz częściej zdarza się, że służby gminne i weterynaryjne są angażowane do wyłapywania psów, które mają swoich właścicieli. Można byłoby znacznie ograniczyć koszty takich interwencji, gdyby właściciele zamocowali do smyczy psa brelok z kontaktowym numerem telefonu.

 

Samorząd jest zobowiązany do wyłapywania bezpańskich psów. Jest to kosztowne  i angażuje urzędników w poszukiwanie właścicieli lub osób chętnych do adopcji.  Jednocześnie Ustawa o ochronie zwierząt zobowiązuje właścicieli psów do oznakowania umożliwiającego identyfikację  opiekuna i zabrania mu puszczania psów bez możliwości ich kontroli. Zdarza się jednak, że psy uciekają.  Zastosowanie najprostszego rozwiązania pomogłoby w wielu takich sytuacjach.

–  Apelujemy do właścicieli psów, by do obroży doczepili brelok z zapisanym numerem telefonu w przypadku zaginięcia. Takie przypadki ucieczek psów, są naprawdę bardzo częste i nie zawsze udaje nam się szybko odnaleźć właściciela. Brelok z informacją bardzo by pomógł – mówi Mariusz Kretkowski, z referatu utrzymania dróg Urzędu Gminy Lubin

Niektóre psy mają wczepione czipy, jednak zwykły brelok z kontaktem  może się okazać skuteczniejszy.  Szacuje się, że mieszkańcy Gminy Lubin mają od 3,5 do 5 tysięcy psów. Ustawa zobowiązuje wszystkich właścicieli do wyprowadzania psa na smyczy, a ras uznawanych za agresywne także w kagańcu, zapobiegania wydostaniu się zwierząt w sposób niekontrolowany poza miejsce ich utrzymywania oraz niezwłocznego uprzątnięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę w miejscach publicznych.

(SR)