Podpisano umowę na samochód gaśniczy dla OSP Czerniec

W siedzibie Urzędu Gminy Lubin, w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Związku Pracodawców Polska Miedź, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu oraz wójta Gminy Lubin,  podpisano umowę na przekazanie 175 tysięcy złotych na zakup nowego samochodu gaśniczego dla jednostki w Czerńcu.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Czerniec kosztuje prawie 440 tysięcy złotych. Największym darczyńcą jest  Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który przeznaczył na ten cel 175 tysięcy złotych.

– To wsparcie w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych, z którego na OSP na Dolnym Śląsku  przeznaczono w ramach narodowego funduszu ok. 17,5 miliona złotych i kolejne pięć milionów z wojewódzkiego funduszu – mówił Arkadiusz Baranowski pełnomocnik zarządu WFOŚ we Wrocławiu- To bardzo cenne wsparcie dla strażaków. W przekazanie tych pieniędzy dla naszego regionu bardzo mocno angażowali się posłowie Adam Lipiński i Krzysztof Kubów.

Poseł Krzysztof Kubów był obecny przy podpisaniu umowy i gratulował przedstawicielom OSP skuteczności w pozyskiwaniu środków. Gmina Lubin dołożyła do zakupu 130 tysięcy, Starostwo Powiatowe 30 tysięcy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 65 tysięcy oraz Fundacja Polska Miedź 40 tysięcy. Na uroczystości obecny by także wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź Paweł Kura. W imieniu OSP Czerniec umowę podpisywał Grzegorz Duda skarbnik jednostki oraz Jan Pietruszka prezes OSP Czerniec.

– W ciągu ostatniego 3,5 roku udało nam się wyremontować remizę i otrzymać nowe auto. Bardzo się z tego cieszymy, teraz będziemy zabiegać o dodatkowe wyposażenie – mówił Krzysztof Więcław z OSP Czerniec.

–  Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do kupna tego auta, w szczególności największym fundatorom i nie ukrywam, że liczymy na dalszą współpracę – mówił wójt Tadeusz Kielan. – Ta kadencja była wyjątkowa dla OSP Gminy Lubin, bowiem  co roku udawało nam się kupować nowe auta. W ten sposób doposażono cztery jednostki i trafiły one do Zimnej Wody, Księginic, Gorzycy i już za kilka dni do Czerńca.

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczemu marki Iveco OSP Czerniec jest fabrycznie nowy, wyprodukowany w tym roku, przystosowany do przewozu  sześciu osób, w kabinie ma radiotelefon, całość specyficznego oświetlenia jest homologowana. Zabudowa pożarnicza to m.in. skrytki, szuflady, tace, przegrody  na sprzęt, motopompa, zbiornik na wodę o pojemności tysiąca litrów.

Przekazanie nowego wozu planowane jest w ostatnich dniach października. OSP Czerniec będzie tym samym ósmą, z naszych dziewięciu jednostek OSP, wyposażonych w samochód.

Środki otrzymano na zadanie: dotacja na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Czerńcu

• wartość ogólna przedsięwzięcia: 439 913,19 zł
  • dotacja ze środków WGOŚiGW we Wrocławiu: 20 000,00 zł, dotacja NFOŚiGW: 155 000,00 zł
  • wfosigw.wroclaw.pl