Podpisano List intencyjny w sprawie nowych ścieżek rowerowych

Wójtowie Gmin Lubin i Rudna oraz Nadleśniczy Lubina wyrazili zamiar opracowania i przygotowania sieci ścieżek rowerowych łączących obie gminy przebiegających przez tereny leśne. Ma to być początek szeroko zakrojonej współpracy z innymi samorządami w celu promowania tzw. zielonego transportu. Dziś w siedzibie Urzędu Gminy Lubin podpisano List intencyjny w tej sprawie.

Gmina Lubin od lat promuje aktywną turystykę rowerową organizując m.in. gminne rajdy. Zbudowano także ścieżkę  rowerową biegnąca śladem dawnych torów pomiędzy Oborą i Szklarami Górnymi. Teraz zainicjowano kolejne przedsięwzięcie, które w sposób naturalny połączy dwie sąsiednie gminy: Lubin i Rudną.

–  Przy wykorzystaniu istniejących już leśnych tras, możemy stworzyć atrakcyjne, edukacyjne i bezpieczne ścieżki rowerowe. Umożliwią one rozwój turystyki rowerowej, której jestem gorącym orędownikiem oraz będą dobrą alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców gmin Lubin i Rudna – mówił Bartosz Chojnacki zastępca wójta Gminy Lubin.

-To będzie zalążek do kolejnych prac i rozwijania sieci ścieżek rowerowych. Nam w pierwszej kolejności zależy na przedłużeniu takiej trasy do Chobieni, której nadodrzańskie tereny są dużą atrakcją turystyczną – dodawał Adrian Wołkowski wójt Gminy Rudna.

– Lasy Państwowe promują od lat pieszą i rowerową turystykę. W tym przypadku wykorzystamy istniejące drogi leśne, które trzeba będzie odpowiednio oznakować, ewentualnie dostosować przycinając np. gałęzie. Warto by powstały także nowe tablice informacyjne czy  przewodniki – mówił Marek Nieruchalski nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin.

W przyszłym tygodniu zbierze się grupa specjalistów z obu urzędów i nadleśnictwa, w celu opracowania technicznego nowych ścieżek. W pierwszej kolejności powstaną odcinki około 10-12 kilometrów, to odległość łączą Rudna i Lubin, w przyszłości będą one rozbudowywane. Samorządowcy mają nadzieję, że do tego przedsięwzięcia dołączą się koleje sąsiedzkie samorządy.

(SR)