Początek końca problemów z brudną wodą w Gminie Lubin?

czyszczenie1Dziś w nocy rozpocznie się kompleksowe czyszczenie rurociągu w Zimnej Wodzie. Żółta ciecz płynąca z kranów – to problem, z którym mieszkańcy tej miejscowości borykają się od kilku lat. Jest szansa, że podjęte działania pozwolą go ostatecznie rozwiązać.

Prace remontowe sieci wodociągowej prowadzone będą od 05.07.2016r do 08.07.2016r. w godzinach 22:00 – 04:00. W związku z tym w miejscowościach Zimna Woda i Wiercień nastąpią przerwy w dostawach wody.

Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach zwraca się z prośbą do mieszkańców Zimnej Wody o niekorzystanie w w/w terminie z przyborów i urządzeń wodociągowych na terenie swoich nieruchomości, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, jak również  zakłócić prowadzone prace na sieci.

zebraie1 — kopiaBrudna woda, płynąca z kranów większości gospodarstw była tematem zebrania wiejskiego zorganizowanego z inicjatywy sołtys Anety Tutko. Wzięli w nim udział wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz dyrektor Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach Wojciech Dziwiński.

– Ta sytuacja trwa od wielu lat i nie trzeba nas przekonywać do tego, że problem należy jak najszybciej rozwiązać. Podjęliśmy działania w tej sprawie kilka miesięcy temu, najpierw dokładnie monitorując miejscową sieć wodociągową, a następnie szukając możliwości rozwiązania problemu. Dziś przyjechaliśmy do państwa z informacją, jakie działania zostaną podjęte – mówił na zebraniu Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

zebranie2 — kopiaProblem w Zimnej Wodzie nie był łatwy do zdiagnozowania. Ze Stacji Uzdatniania Wody wypływa bowiem woda spełniająca wszystkie wymagane normy i nadająca się do spożycia. Jest ona regularnie badana przez GZUKiM i Sanepid. Z kranów mieszkańców płynie natomiast rudo-złota substancja. Ponadto problem pojawia się cyklicznie i z różnym natężeniem.

–  Nie można zębów umyć, kąpać się w normalnych warunkach, robić prania nie mówiąc już o gotowaniu. Musimy kupować wodę, by móc normalnie funkcjonować – skarżyli się na ostatnim zebraniu mieszkańcy.

Zgodnie z zapowiedzą dyrektora GZUKiM, złożoną na spotkaniu w Zimnej Wodzie, na podjęcie konkretnych działań w tej sprawie nie trzeba było długo czekać. Dziś tj. 5 lipca specjalistyczna firma rozpocznie gruntowne czyszczenie rurociągu.

– Prace na sieci prowadzone będą w oparciu o najnowsze technologie i polegać będą na hydropneumatycznym czyszczeniu rurociągu. Wykona je specjalistyczna firma, które ma doskonałe referencje i olbrzymie doświadczenie na rynku usług wodno-kanalizacyjnych. Mamy nadzieję, że to rozwiąże problem. Jeśli nie, będziemy nadal monitorować i szukać przyczyny  takiego stanu rzeczy. Rozważamy również przepięcie rurociągu do Stacji Uzdatniania Wody w Karczowiskach, z której wypływa woda doskonałej jakość – tłumaczy dyrektor Dziwiński.

Apelujemy do mieszkańców o zmagazynowanie wody na okres prowadzonych prac remontowych.

(MG/FOT. aquaclear.pl)