Początek astronomicznej wiosny

Za nami równonoc wiosenna co oznacza, że 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Od dziś każdy dzień będzie dłuższy a noc krótsza. Jutro natomiast powitamy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, a w nadchodzący weekend czeka nas zmiana czasu.

Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli nie tylko astronomiczną i kalendarzową, ale także prawdziwą wiosnę za oknem. Meteorolodzy przewidują stopniowy wzrost temperatur z dnia na dzień. Jeśli do tego dodamy, że dziś w kalendarzu świąt nietypowych obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia, to uśmiech powinien nam towarzyszyć na długo.

Przypomnijmy, że astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie zrównania długości dnia z nocą, zwanego równonocą wiosenną. Równonoc ma miejsce gdy Ziemia znajduje się w punkcie Wagi a Słońce w punkcie Barana. W przybliżeniu wiosna trwa od 20 marca do 22 czerwca. Dokładna chwila rozpoczęcia wiosny za każdym razem jest nieco inna, co wiąże się m.in. z tym, że kalendarz obejmuje całkowitą liczbę dni w ciągu roku, a pełny obieg Ziemi wokół Słońca zajmuje 365.24 dnia .

Jutro, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w wielu szkołach i przedszkolach kultywowany będzie zwyczaj topienia Marzanny, symbolizujący pożegnanie zimy a tym samym przywołanie wiosny.  Ta kukła symbolizuje słowiańską boginię zimy i śmierci, w przeszłości obrzęd ten miał za zadanie zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku, dziś jest raczej formą zabawy.

Od dzisiaj dni będą coraz dłuższe i towarzyszyć im będzie więcej słońca, a my za kilka dni przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę 24-25 marca. Będziemy wtedy spać o godzinę krócej i przesuniemy zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00.
(SR)