Plon niesiemy, plon, w gospodarza dom – Dożynki w Gminie Lubin

P8291335Sezon dożynkowy w pełni, świętowanie zakończenia prac w polu odbywa się kolejno we wszystkich miejscowościach naszej gminy. W ostatni wakacyjny weekend świętowało aż 11 wsi.

W Księginicach, tradycyjny korowód spod remizy strażackiej do świątyni, z wieńcem dożynkowym poprowadzili strażacy OSP Księginice, w Oborze piękną oprawą Mszy Świętej mieszkańcy rozpoczęli swoje świętowanie, Krzeczyn Mały zachwycił dekoracjami przed świetlicą wiejską. W Gogołowicach nutka patriotyzmu, a Kłopotów na sportowo. Gola, Szklary Górne, Niemstów, Miłosna, Miłoradzice, Raszówka – każda miejscowość świętowała w inny sposób, ale wszyscy w jednym celu – aby podziękować rolnikom za ich trud.

– Praca rolnika jest niedoceniana, choć tak nieodzowna, bo jest podstawą naszego funkcjonowania i nie traci na znaczeniu nawet w dobie postępu. Przy okazji Święta Plonów chciałbym podziękować zarówno rolnikom, jak i ich rodzinom za ciężką pracę, za trud włożony w uprawę roli i pogratulować tegorocznych plonów. Dziś jednak życzę przede wszystkim udanej zabawy dożynkowej – mówił wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPiękne tradycje, jak dary rolników czy dożynkowe wieńce zachwycały w każdej miejscowości. Dożynkowy chleb królował na stołach. Ciepła rodzinna atmosfera była wszechobecna. Mieszkańcy całymi rodzinami wraz z wójtem, swoimi radnymi i sołtysami bawili się przy muzyce zespołów ludowych z Gminy Lubin.

Choć  tegoroczne zbiory, z racji suszy, nie wszystkim się udały, rolnicy cieszyli się z tego co udało im się zebrać.

P8291334

Paweł Mańczak ze Szklar Górnych z żoną Barbarą

– Uprawiam głównie zboża oraz ziemniaka jadalnego na prawie 100 hektarach. Susza dała nam się mocno we znaki w tym roku. Mam nadzieję, że wystarczy paszy dla bydła, to jest dla mnie w tej chwili największe zmartwienie, szacuję że zebraliśmy średnio 30 proc. tego co w zeszłym roku – mówi 23-letni Paweł Mańczak ze Szklar Górnych, który od czterech lat prowadzi samodzielne gospodarstwo rolne.

Mirosław Pikul, rolnik z Niemstowa uprawia rzepak, pszenicę i pszenżyto na 60 ha ziemi, w jego przypadku susza nie spowodowała tak dużych strat.

– Zbiór był podobny do zeszłorocznego lecz koszty uprawy o wiele wyższe, więc spektakularnego zysku nie będzie – mówi.

Wspólne biesiadowanie, śpiewy i tańce były zwieńczeniem ciężkiej całorocznej pracy gospodarzy.

Radna Sylwia Pęczkowicz-Kuduk podziękowała osobiście rolnikom z Miłoradzic wręczając im pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pan Eugeniusz Baran – jeden z wyróżnionych, który prowadzi wspólnie z synem gospodarstwo rolne jest pełen optymizmu:

– Nie dajmy się zwariować, zbiór nie był może najlepszy, ale nie możemy mówić, że było tragicznie. Raz jest lepiej raz gorzej, wszystko tak naprawdę zależy od pogody. My po tegorocznych zbiorach planujemy powiększenie gospodarstwa, co najmniej dwukrotnie – dodaje.

Dożynki w miejscowościach Gminy Lubin będą trwały aż do 26 września.

Anna Ickiewicz

GALERIA ZDJĘĆ:

GOGOŁOWICE

GOLA

KŁOPOTÓW

KRZECZYN MAŁY

KSIĘGINICE

MIŁORADZICE

MIŁOSNA

NIEMSTÓW

OBORA

SZKLARY GÓRNE

RASZÓWKA