Pierwsze stopnie w Capoeira uczniów Gimnazjum w Lubinie

13389335_1371971212820009_605918674_oCapoeira to niesamowite połączenie sztuki walki, muzyki, tańca, rytmu, gimnastyki i akrobatyki. Ojczyzną tego niezwykle widowiskowego sportu jest Brazylia. Przeciętny człowiek może natknąć się na capoeira na różnego rodzaju imprezach, gdzie jest  prezentowana w formie pokazów, show oraz otwartych zajęć. Widząc piękne akrobacje, taneczne ruchy zgodne z muzyką, efektowne kopnięcia oraz podcięcia, łatwo jest dojść do prostego wniosku: nic dziwnego, że sztuka walki znad Amazonii zawładnęła sercami sportowców z całego świata, w tym także z Lubina.

Capoeiristas, bo tak się mówi o osobach trenujących tę najpiękniejszą sztukę walki, w Stolicy Polskiej Miedzi trenują pod okiem p. Pauliny  Kulczyckiej nauczyciela wychowania fizycznego, która pasją do kultury  afro brazylijskiej zaraziła m.in. swoich uczniów z Gminnego Gimnazjum w Lubinie: Macieja Główczyka, Anetę Łazarską i Marka Huzara. I to właśnie wspomniani sportowcy wraz z pozostałymi podopiecznymi p. Kulczyckiej, należących do grupy International Capoeira Raiz ,udali się w ostatni weekend maja do Jeleniej Góry, by uczestnictwem w „Batizado e Troca de Corda” zwieńczyć pracę wykonaną w roku szkolnym 2015/2016.

Batizado to ceremonia nadania pierwszych stopni, natomiast Troca de Corda to zmiana sznura na kolejny. Jest to najważniejsza impreza  w roku dla osób, które trenują capoeira. W Jeleniej Górze nowy kolor sznura dostała także p. Paulina Kulczycka, otrzymując stopień Monitora z rąk Mistrza – Mestre Bailarino. Było to zwieńczenie dotychczasowej pracy, zaangażowania oraz postępów w capoeira.

Wspólny wyjazd oraz nowe doświadczenia zmotywowały uczniów Gimnazjum w Lubinie do jeszcze większej pracy, rozwijania swoich umiejętności, kształtowania swojej sprawności fizycznej poprzez capoeira nie tylko w murach szkoły, ale także na treningach i warsztatach poza terenem Gminy Lubin.

gimnazjumgl.superszkolna.pl