Pięć spektakli w jednym miejscu

W sobotnie południe świetlica w Osieku stała się sceną teatralną, na której odbył I Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych – Wybieram Teatr. To efekt pracy w ramach projektu „Wybieram Teatr”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który realizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin już drugi rok. Powstało pięć grup teatralnych, skupiających zarówno dzieci jak i dorosłych, które pogłębiają warsztat pod okiem profesjonalnych instruktorów teatralnych.

Przegląd okazał się przysłowiowym strzałem w  dziesiątkę, bowiem teatr to nie tylko budynek .Teatr jest tym, co dzieje się w miejscu, w którym znajdują się jednocześnie aktor i widz.  Zobaczyliśmy ciekawe historie przedstawione za pomocą różnych gatunków dramatycznych w wykonaniu  amatorów, którzy pokochali teatr. Zaprezentowali się doskonale, dostarczając zgromadzonej publiczności mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń. Podczas przerw technicznych był czas na rozmowę o wydarzeniu przy kawie i smacznym cieście.

Jury miało niezmiernie trudne zadanie, jednak było zgodne, że wszystkich należy docenić za pracowitość, zaangażowanie, sumienność i wrażliwość artystyczną.

– Cieszy nas to, że poprzez ten projekt udaje się realizować cele edukacji teatralnej, przybliżenie podstawowych technik pracy aktora, pracę nad świadomością własnego ciała, nad koncentracją i pamięcią oraz rozwój osobowościowy. Niezwykle ważna jest ta wspólnota, która wytworzyła się przez dwa lata trwania projektu i która wciąż się powiększa, aktywizując nowych uczestników – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

W skład jury weszli: Agata Skowrońska- aktorka filmowa i teatralna, reżyser teatralny, związana od 20 lat z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Magdalena Dubińska – dyrektor OKGL,  Mirosława Kuciejczyk – koordynator projektu Wybieram Teatr OKGL.

(OKGL)

Wyniki  Przeglądu

Kategoria dziecięco-młodzieżowa

I nagroda: TEATR DLA WAS za spektakl pt. „Dziura w niebie” – opiekun i reżyser Dorota Baryłkiewicz