Pasowanie pierwszoklasistów w Krzeczynie Wielkim i Niemstowie

DSC_0634To z pewnością jeden z najważniejszych dni w ich niedługim życiu i pewnie na długo pozostanie w ich pamięci. Uroczystości ślubowana i pasowania pierwszoklasistów na uczniów odbyły się Szkołach Podstawowych w Krzeczynie Wielkim i Niemstowie.

Uczniowie klas I Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim przygotowali program artystyczny, na który przybyły dobre „szkolne duszki”. Zaprezentowali wiersze, piosenki, zatańczyli twista oraz musieli prawidłowo odpowiedzieć na kilka przygotowanych przez duszki pytań. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi duszki zgodziły się na to, by pani dyrektor szkoły dokonała pasowania pierwszaków na uczniów. Nasi bohaterowie wystrojeni w dostojne birety i piękne, kolorowe kokardy z ogromną dumą stali na środku sali.

Pani dyrektor, wielkim ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia. Wręczyła im także – wspólnie z przewodniczącą Rady Rodziców – pamiątkowe książeczki. Dzieci otrzymały ponadto dyplomy i legitymacje szkolne.

O pierwszakach pamiętali także starsi koledzy. Wręczyli im bardzo praktyczne upominki, które z pewnością przydadzą się na dalszej ścieżce edukacji.

Uroczystość prowadził przewodniczący szkoły, a uczestniczyli w niej m.in. ks. Kazimierz Rapacz, radni Gminy Lubin: Jan Olejnik oraz Janusz Zarenkiewicz, miejski radny Stanisław Klimowicz oraz Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty i kultury Urzędu Gminy w Lubinie, od której dzieci otrzymały odblaskowe kamizelki. Radni Klimowicz i Olejnik obdarowali dzieci słodyczami.

DSCF1474W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie – zanim rozpoczęła się uroczystość – starsi uczniowie wprowadzili sztandar i wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Po części oficjalnej dopiero się zaczęło… jesteście ciekawi? To uwaga… zapraszam wszystkich do… SMERFOWEJ KRAINY!!!

Pierwszaki z 1 a i b dały popis swych umiejętności aktorskich, recytatorskich, tanecznych i wokalnych! Nie zabrakło ani muzyki, ani tańca!

ABSOLWENCI wprowadzili wszystkie Smerfy i Smerfetki w świat niezwykłych przygód, które rozgrywały się w KRAINIE LITERKOWO, a rządził w niej okrutny i zjadliwy król OŁÓWKOS STRASZLIWY – WRAZ Z MAŁŻONKĄ!

Pojawiły się też inne straszne postacie, które sprawiały, że „ciarki przechodziły po grzbiecie”, należał do nich – CZAROWNIK GARGAMEL!

To on chciał zaczarować wszystkie Smerfy z 1 a i b, ale przeszkodziła mu w tym LEŚNA WRÓŻKA, która zaprowadziła je do KRAINY MUZYKI!

W końcu nadeszła NAJWAŻNIEJSZA CHWILA W TYM RADOSNYM DNIU!

PIERWSZAKI z Niemstowa dzielnie przebrnęły przez ten – wcale niełatwy – moment składania ślubowania, którego treść brzmiała:

ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM.

DBAĆ O DOBRE IMIĘ SWOJEJ KLASY I SZKOŁY.

BĘDĘ UCZYĆ SIĘ W SZKOLE, JAK KOCHAĆ OJCZYZNĘ.

JAK DLA NIEJ PRACOWAĆ, KIEDY UROSNĘ.

BĘDĘ STARAŁ SIĘ BYĆ DOBRYM KOLEGĄ.

SWYM ZACHOWANIEM I NAUKĄ SPRAWIAĆ RADOŚĆ RODZICOM I NAUCZYCIELOM!

Potem były życzenia, gratulacje i upominki. W uroczystości wzięli udział m.in. Zofia Marcinkiewicz, radna Gminy Lubin, Józef Kostanowicz, sołtys Niemstowa, Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty i kultury UG w Lubinie, Dorota Kusio, dyrektor Szkoły Filialnej w Osieku, Urszula Kurowska z Filialnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemstowie oraz Mariusz Krzywy, przewodniczący Rady Rodziców.

(oprac. MG, SP w Krzeczynie Wielkim i Niemstowie)

Szkoła Podstawowa w Krzeczynie Wielkim

Szkoła Podstawowa w Niemstowie