Palił się komin na osiedlu Krzeczyn

Pożar sadzy w przewodzie kominowym był powodem interwencji dwóch jednostek straży pożarnej na osiedlu Krzeczyn w Lubinie. Jako pierwsza natychmiast po wezwaniu pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna z Krzeczyna Wielkiego, chwilę później jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Lubina.

Dzięki szybkiej interwencji pożar udało się opanować i nie zdołał się rozprzestrzenić. Sam właściciel budynku podjął odpowiednie działania, wygaszając piec centralnego ogrzewania. Strażacy za pomocą specjalistycznego sprzętu strącili resztę palącej się sadzy z komina i ugasili ją.

– Niesprawny przewód kominowy może być przyczyną pożaru całego budynku oraz podtrucia tlenkiem węgla czyli czadem. Trzeba regularnie czyścić kominy – to najprostszy sposób uniknięcia tego typu wypadków – mów bryg. Cezary Olbryś, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lubinie.

W przypadku zapalenia się przewodu kominowego należy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętać należy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla czyli czad.

(MG)