Ostrożnie z fajerwerkami

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc – Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Apelujemy więc do ich użytkowników o zachowanie rozsądku i rozwagi przy posługiwaniu się tymi środkami.

Dla przypomnienia przedstawiamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Fajerwerki może kupować tylko osoba pełnoletnia.
  • Po zakupie fajerwerki należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz z dala od źródeł ciepła mogących spowodować ich zapłon. Pomieszczenia powinny być suche.
  • Bezwzględnie należy zapoznać się z dołączoną instrukcją użytkowania i przestrzegać zasad w niej wyrażonych.
  • Pamiętajmy aby w czasie odpalania fajerwerków zachować szczególne środki ostrożności. Nie pozwalajmy tego robić dzieciom ani osobom nietrzeźwym.
  • Nie używajmy uszkodzonych materiałów pirotechnicznych ani niewybuchów.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO ROKU I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY.

Źródło: PSP/Policja

(AH)