OSP Zimna Woda podsumowała ubiegły rok

Ślubowanie nowych strażaków, wręczanie medali i odznaczeń oraz podsumowanie ubiegłorocznych wydarzeń – Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ma już za sobą walne zebranie sprawozdawcze za rok 2016. Podczas spotkania strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi omawiali także ubiegłoroczne wydarzenia i planowali nowy 2017 rok.

Podczas zebrania odbyło się ślubowanie dwóch, nowo przyjętych strażaków. Ślubowanie przyjął przewodniczący, Grzegorz Obara. Kolejnym uroczystym akcentem spotkania było wręczanie medalu i odznaczeń. Druh Wojciech Zięba otrzymał brązowy Medal Zasłużony dla Pożarnictwa. Z kolei odznaczenia otrzymali druhowie Michał Matkowski i Paweł Łukasiewicz za wysługę 10 lat, oraz Wojciech Zięba za wysługę 5 lat. Medale wręczali zasłużonym komendant Grzegorz Obara wraz ze Starostą Lubińskim Adamem Myrdą i Wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem.

Ochotnicza Straż Pożarna z Zimnej Wody liczy 52 druhów i druhen. Jest pierwszą, która założyła drużynę kobiecą, w ślad za nimi poszła jeszcze tylko Raszówka. Jednostka OSP Zimna Woda ma czym się pochwalić. Jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej utytułowanych jednostek w naszej gminie. Ogromnym sukcesem zakończył się udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Czerńcu, 29 maja 2016 r. Podczas turnieju obie drużyny z Zimnej Wody, kobieca i męska, zostawiły przeciwników w tyle, zajmując pierwsze miejsca na podium. Ważnym wydarzeniem był także udział męskiej drużyny OSP Zimna Woda w zawodach pożarniczych Landu Saksonia w Taura w Niemczech, które odbyły się 20 sierpnia 2016 r.

Ubiegły rok był dla drużyny z Zimnej Wody pracowity. W sumie 37 razy uczestniczyli w akcjach ratowniczych. 14 razy brali udział w gaszeniu pożarów, z kolei do likwidacji miejscowych zagrożeń wyjeżdżali 22 razy. Był także incydent z fałszywym alarmem, który postawił na nogi całą jednostkę.

Jednostka OSP od niedawna posiada na wyposażeniu defibrylator. Sprzęt udało się zakupić dzięki księdzu i wiernym Parafii Prawosławnej z Zimnej Wody.

Na strażaków z Zimnej Wody możemy liczyć nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Uczestniczą oni także w wydarzeniach kulturalno-oświatowych. Byli obecni podczas obchodów 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 34 rocznicy Zbrodni Lubińskiej, a także 35 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

Drużyna z Zimnej Wody otrzymała podziękowania za zaangażowanie od Starosty Powiatowego, a także od Wójta Gminy Lubin.

– Z całego serca dziękuję Wam za Wasze zaangażowanie, odwagę i poświęcenie. Dziękuję nie tylko w imieniu swoim, ale także w imieniu wszystkich mieszkańców gminy. Dzięki Wam czujemy się dużo bezpieczniej – powiedział wójt, Tadeusz Kielan.

– Zawsze najlepiej przebywać z przyjaciółmi, a tak śmiało mogę o Was powiedzieć. Zawsze wspieracie starostwo podczas imprez patriotycznych. Zawsze mogę na Was liczyć. Dziękuję i zapewniam Was, że na mnie też zawsze możecie liczyć – mówił starosta, Adam Myrda.

Zarząd uzyskał jednogłośne absolutorium. Nowy rok zapowiada się więc równie bezpiecznie, co poprzedni.

(AI)