Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Stowarzyszenie Kwiaty Obory zaprasza na ósme już Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała „Nowele polskie”. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda

Narodowe Czytanie w Oborze odbędzie się 8 września 2019 roku o godz. 11.15 w remontowanym pałacu przy ul. Różanej. Poprzedzi je msza św. w miejscowym kościele, która rozpocznie się o godz. 10.00.

– Tematyka jest bardzo różnorodna i na pewno atrakcji nie zabraknie. Przeniesiemy państwa do cyrku, opowiemy historię szlachecką , pokażemy trudną sytuację dzieci i chłopskiej rodziny XIX wieku oraz oniryczną wizję ojca wstępującego do strażaków wg B. Schulza. Literatura jest ciekawa a aktorzy wiarygodni, dlatego bardzo państwa zapraszam na ósme Narodowe Czytanie – tym razem do remontowanego pałacu, tak byście mogli poczuć się trochę jak w kamienicy u Izabeli Łęckiej i wejść w klimat epoki pozytywizmu – zachęca Patrycja Słota, prezes Stowarzyszenia Kwiaty Obory.

Lista aktorów jest bardzo długa. Licznie reprezentowana jest społeczność Obory, a wśród czytających znajdą się m.in. wójt Tadeusz Kielan, ks. proboszcz Paweł Kajl oraz radny Łukasz Kurowski.

Narodowe Czytanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kwiaty Obory przez współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce, filią w Oborze przy wsparciu finansowym Gminy Lubin.

 

Lektury Narodowego Czytania 2019

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Teksty utworów: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/nowele/

(oprac. MG)