Osiek zwycięzcą Gminnego Turnieju Wiedzy

Dwadzieścia reprezentacji sołectw Gminy Lubin wzięło udział w tegorocznym interaktywnym Gminnym Turnieju Wiedzy, zorganizowanym z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 25 pytań w pięciu kategoriach: Gmina Lubin, II wojna światowa, Powstanie Warszawskie, kultura i sport.

Olbrzymi telebim, gra świateł, muzyka i tablety do zaznaczania odpowiedzi – spowodowały, że można było się poczuć jak w prawdziwym telewizyjnym studiu. Emocje uczestników, jak również publiczności nie odbiegały od tych na szklanym ekranie, tym bardziej, że poprzeczka trudności zadawanych pytań postawiona była naprawdę wysoko.

W którym roku została utworzona Gmina Lubin po reformie administracyjnej? Który z klubów piłkarskich gminy Lubin gra w klasie okręgowej? Kto jest liderem strzelców bramek dla reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn? Kto zagrał główną rolę w filmie Ida, zdobywcy Oskara w 2017 roku dla filmu nieanglojęzycznego? Częścią jakiej akcji było Powstanie Warszawskie? To tylko cześć z 25 pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy Gminnego Turnieju Wiedzy.

– Pytania były trudne. Łatwe są te, na które znamy odpowiedź, a w tym przypadku nad wieloma się zastanawialiśmy się. Były i takie, na które nie udzieliliśmy odpowiedzi. Najwięcej emocji wzbudziło pytanie dotyczące naszych polskich medali olimpijskich. Nie doczytałem, że chodzi o złoto. Stawiałem na Irenę Szewińską, podczas gdy okazało się, że najwięcej, bo aż cztery złote krążki wywalczył Robert Korzeniowski. Na szczęście moi młodsi koledzy z drużyny zaznaczyli poprawną odpowiedź – mówi Piotr Babiarczyk z reprezentacji Osieka, która zwyciężyła w Gminnym Turnieju Wiedzy. W zwycięskiej ekipie znaleźli się także 14-letni Bartosz Olszak i 20-letni Patryk Olszak.

– Radość jest ogromna. Świętuję podwójny sukces, jako gospodarz Osieka i tato dwóch członków osieczeńskiej ekipy. Gratuluję im z całego serca – mówił Dariusz Olszak, sołtys Osieka.

O zwycięstwie decydowała nie tylko wiedza, ale także szybkość udzielanych odpowiedzi. Pomiędzy zespołami ze ścisłej czołówki różnica punktowa była niewielka.  Zwycięski Osiek zdobył 1849 punktów, laureat drugiego miejsca – sołectwo Karczowiska 1716, a Krzeczyn Wielki, który zajął trzecią lokatą miał na koncie 1651 punktów. W pierwszej dziesiątce znalazły się także, w kolejności zdobytych miejsc sołectwa: Gorzyca, Chróstnik, Pieszków, Siedlce, Miroszowice, Zimna Woda i Obora.

– Prawie połowa zespołów biorących udział w turnieju przekroczyła poziom 1000 punktów, co jest bardzo dobrym rezultatem i świadczy dużej wiedzy uczestników – mówił Konrad Woźniak, z firmy Quizspotter, która była współorganizatorem quizu.

Za udział w turnieju dziękowała uczestnikom – w imieniu wójta Gminy Lubin oraz radnych – Zofia Marcinkiewicz, przewodnicząca komisji oświaty i kultury Rady Gminy Lubin.

– Niezmiernie cieszy mnie tak liczna państwa obecność i fakt, że zechcieliście poświęcić swój wolny czas, by w ten sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miło mi, że turniej po raz drugi odbywa się w Osieku, którego jestem mieszkanką, gratuluję wszystkim uczestnikom, bo wszyscy na te gratulacje zasługujecie – mówiła Zofia Marcinkiewicz.

W pierwszym Gminnym Turniej Wiedzy, zorganizowanym w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wzięły udział reprezentacje seniorów, sołtysów, radnych, strażaków, a także przedstawiciele zespołów folklorystycznych, teatralno – kabaretowych oraz wokalnych, jak również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum.

– W tym roku zaprosiliśmy sołectwa. Bardzo się cieszę, że tak liczna grupa odpowiedziała pozytywnie i wzięła udział w naszej zabawie. Z informacji, które docierały do nas tuż po konkursie wynika, że mieszkańcom nasz test przypadł do gustu, że pytań mogłoby być więcej i że chcieliby ponownie zmierzyć się w nim za rok. W tym roku było 20 sołectw, liczę na to, że za rok z spotkamy się w komplecie czyli ze wszystkimi 31 sołectwami Gminy Lubin – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Muzyczną niespodzianką Gminnego Turnieju Wiedzy był koncert zespołu „Lejdis” ze Składowic, który wystąpił ze specjalnie przygotowanym programem niepodległościowym.

(MG)