Osiek i Zimna Woda dziękowały za tegoroczne plony

IMG_4005– Dziękujemy za zbiory i pogodę Panu Bogu, rolnikom za pracę, za chleb, który sprawiedliwie musimy podzielić – mówił w homilii ksiądz proboszcz Wojciech Skowron, podczas Mszy Św., rozpoczynającej Święto Plonów 2015 r. w Osieku. Kościół p.w. Chrystusa Króla zgromadził rzesze wiernych.

Dziękując rolnikom za trud i tegoroczne plony kapłan wyraził zadowolenie i swoją radość, że w Eucharystii uczestniczyły całe rodziny ze swoimi najmłodszymi pociechami.

– Umacnia to bowiem  wiarę i  więzi  rodzinne oraz wychowuje w wierze i pięknej tradycji dożynkowego dziękczynienia – mówi ksiądz proboszcz.

Po Mszy dożynkowej, w obecności parafian i zaproszonych gości odbyło się uroczyste poświęcenie zakończonych inwestycji m.in. chodnika prowadzącego do świątyni.

A potem już – zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem – rozpoczęło się Święto Plonów, w którym uczestniczyła wyjątkowo liczna reprezentacja społeczności Osieka. Przewodniczyli im starościna i starosta dożynek Antonia Buchta i Zbigniew Kalinowski, którzy bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów przekazali na ręce gospodarza wsi. Sołtys Ryszard Kirsz obiecał dzielić go sprawiedliwie, tak by tej najważniejszej i najbardziej symbolicznej części pożywienia nikomu nie zabrakło.

Dożynkowy bochen sprawiedliwe podzielono już podczas rozpoczęcia uroczystości.IMG_4073

O wyjątkowo ważnej roli, jaką odgrywa w naszym życiu praca rolnika i o tym jak jest niedoceniana – mówili uczestniczący w Dożynkach starosta lubiński Adama Myrda oraz wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Gdy tradycji stało się zadość rozpoczęła się, ta mniej oficjalna część, czyli zabawa dożynkowa. A atrakcji było naprawdę wiele, należało do nich m.in. karaoke. Jako jeden z pierwszych wziął w nim udział – i to z doskonałym skutkiem… ksiądz proboszcz Wojciech Skowron.

Wyjątkowych emocji, tuż po zmroku, dostarczył pokaz sztucznych ogni.

Uroczystość dożynkowa była także okazją do oficjalnego otwarcia nowej siłowni, która znajduje się w Świetlicy Wiejskiej w Osieku. Od razu jej możliwości sprawdzili włodarze gminy i powiatu oraz radni, jak również najmłodsi mieszkańcy, którzy ćwiczenia na nowych urządzeniach rozpoczęli od razu. Nowoczesna siłowania sfinansowana została z budżetu Gminy Lubin.

W przygotowanie uroczystości dożynkowych w Osieku zaangażowanych było wiele osób, wszystkich wymienić nie sposób, ale w grupie tej znaleźli się ksiądz proboszcz Wojciech Skowron, sołtys Ryszard Kirsz, Rada Sołecka Osieka, radni Gminy Lubin Zofia Marcinkiewicz oraz Patryk Jarkowiec, jak również prowadząca imprezę Jolanta Srebniak oraz gospodarze uroczystości Antonina Buchta i Zbigniew Kalinowksi.

***

IMG_4323Święto Plonów obchodzone było także w Zimnej Wodzie. Tu uroczystości rozpoczęły się przed tygodniem, kiedy odprawiona została Msza Św. Dziękczynna. Na sobotę 12 września zaplanowano natomiast zabawę dożynkową. Miejscowa świetlica pękała w szwach, a parkiet wypełniony był tańczącymi do białego rana. Panie z Zimnej Wody – z sołtys Anetą Tutko na czele – przez cały czas dbały, by na stołach niczego nie brakowało. Swój hymn odśpiewali strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Zabawa dożynkowa – to już tradycja w naszej miejscowości. Chętnie spotykamy się z tej okazji, by w ten sposób podziękować na zbiory, pogodę i wyrazić swoje uznanie dla pracy rolników – mówi Aneta Tutko, sołtys Zimnej Wody.

Tradycji i tu stało się zadość, wzrok przyciągał piękne wykonany wieniec dożynkowy.

W uroczystościach dożynkowych w Zimnej Wodzie uczestniczyli wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski oraz radny Paweł Łukasiewicz.

Osiek

Zimna Woda