Niedzielna Eucharystia w Kościele pw. Chrystusa Króla w Osieku miała wyjątkowy charakter. Proboszcz ks. Wojciech Skowron promuje postawy patriotyczne i chce stworzyć nową tradycję, którą ma nadzieję pielęgnować corocznie w swojej parafii.
– II wojna światowa pokazuje, że na płaszczyźnie podarowanej wolności ludzie wciąż wybierają innych bogów, a nieraz wprost siebie samych czynią bogami. A wtedy pojawia się nienawiść, łzy, grzech i śmierć niewinnych. Trzeba nam iść drogą miłosierdzia, aby właściwie realizować drogę wolności- mówił w homilii.
Po Mszy Świętej parafianie wraz z inicjatorem pomysłu udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie mogli wysłuchać przygotowanego programu artystycznego. Wspomniano najważniejsze wydarzenia II wojny światowej poprzez recytację poezji m.in. Władysława Broniewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej i poprzez śpiewanie piosenek żołnierskich i piosenek o żołnierzach, m.in. „Dnia 1 września”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Serce w plecaku”, „ Gdzie są chłopcy z tamtych lat”, „Matczyne ręce”, „Katyń – 1940” oraz „Ojczyzno ma”.
W spotkaniu brał udział zastępca wójta Gminy Lubin Bartosz Chojnacki, który był wzruszony atmosferą panującą na spotkaniu i śpiewał wraz z mieszkańcami patriotyczne piosenki.
– Patriotyzm jest niezwykle cenną wartością. Trzeba uczyć młode pokolenia życia dla ideałów, wśród których miłość do Ojczyzny ma swoje szczególne miejsce. Kształtowanie właściwych postaw obywatelskich dokonuje się m.in. poprzez pielęgnowanie tradycji narodowych i państwowych. Mogą w tym pomagać święta i rocznice. Chcąc zadbać o to, by młodzi ludzie znali historię własnego państwa i narodu oraz utożsamiali się z tymi, którzy w minionych pokoleniach walczyli o wolność Polski i pracowali dla niej, zainicjowaliśmy ten projekt – opowiada. – Pomysł na takie spotkanie zrodził się wiosną tego roku, kiedy wspominaliśmy uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
W czasie tamtego spotkanie grupa parafian przygotowała akademię patriotyczną ze śpiewaniem kilkunastu pieśni patriotycznych, głównie o legionach i wolności. Było wtedy około 230 osób. W tym roku przypadła 80. rocznica wybuchu wojny, która wolność zabrała na kilka lat.
– Słyszeliśmy o organizowaniu ognisk ze śpiewem pieśni patriotycznych w całej Polsce. Chcieliśmy do tego pomysłu także się włączyć i zachęcić nowe osoby. Takie ognisko może stać stałym elementem wychowania patriotycznego. Pieśni mogą być przeplatane gawędą świadków historii, wspomnieniem bohaterów narodowych – wyjaśnia ksiądz Wojciech Skowron. – To bardzo prosta forma świętowania, nie wymaga ona wielu nakładów i dlatego może stać się powszechna. Takie spotkanie ma jeszcze inny cel, może zachęcać do wspólnego śpiewania, tak rzadko dziś praktykowanego. Pieśń patriotyczna odchodzi w zapomnienie wraz ze starszym pokoleniem. Chcemy tę ideę propagować, by nasze świętowanie było coraz piękniejsze, urozmaicone i niosło w sobie głębokie treści kształtowania miłości do Ojczyzny u młodego pokolenia. Jako wspólnota religijna łączymy te treści z modlitwą.
(AI)