Odznaczenia i awanse strażaków

Z okazji Dnia Strażaka i przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  Państwowa Straż Pożarna zorganizowała uroczysty apel na lubińskim rynku. Wyróżniających się strażaków nagrodzono odznaczeniami i awansami zawodowymi. Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” nagrodzono także Tadeusza Kielana wójta Gminy Lubin.

Strażak to zawód największego zaufania społecznego, to także służba i powołanie  związane z ratowaniem ludzkiego życia i dobytku. Dlatego kiedy świętują strażacy to kierowane w ich stronę życzenia i wyrazy uznania, są wyjątkowe i  pełne dumy.

– Strażacy nie pytają o zaszczyty i nagrody. Bycie strażakiem, to bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. To odpowiedzialność, męstwo i bohaterstwo na co dzień. Ten uroczysty dzień niech będzie powodem do Waszej dumy i satysfakcji z dobrze wypełnionych obowiązków służbowych. Niech podejmowanym działaniom zawsze towarzyszy strażacka dewiza „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin

W ubiegłym roku strażacy z Lubina wyjeżdżali do 954 akcji. 51% z nich miało miejsce na terenie Lubina, 30% to wyjazdy do pożarów. Miniony rok strażacy zapisują do udanych, zmodernizowano bowiem system łączności radiowej, kupiono dużo nowego sprzętu, rozpoczyna się także remont siedziby straży. W tym roku kupione będą także nowe samochody, w tym jeden dla naszego OSP w Czerńcu.

– Dziękuje władzom miasta, powiatu i Gminy Lubin za życzliwość i wsparcie finansowe. Zawsze możemy na was liczyć – mówił Eryk Górski, komendant PSP w Lubinie.

– Gratuluje Wam i jednocześnie bardzo was proszę żebyście przekazali wyrazy uznania waszym rodzinom, bowiem tylko one wiedzą, jak wyczerpująca i pełna poświęcenia jest wasza praca – mówił do strażaków Marek Kamiński z-ca komendanta wojewódzkiego  PSP we Wrocławiu.

Z okazji dnia strażaka, nagrodzono wielu funkcjonariuszy awansami i odznaczeniami. Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin za szczególne osiągnięcia na rzecz ochrony przeciwpożarowej otrzymał brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Otrzymali je także nasi druhowie z Raszówki: Marek Kuchciak, Jacek Górniak oraz Paweł Doniec.  Srebrnym medalem nagrodzono 7 osób, w tym Damiana Dobrowolskiego z OSP w Raszówce i Pawła Cisaka z OSP Księginice. Złoty medal otrzymały dwie osoby, w tym reprezentujący OSP Zimna Woda druh Krzysztof Pokój.

(SR)